Cheesecake me çokollatë

spot_img

Cheesecake me çokollatë

Trajtoni familjen dhe miqtë me këtë ëmbëlsirë dekadente me çokollatë. Është një fund i këndshëm për një darkë apo vakt familjar të fundjavës

Përbërësit

Për bazën e biskotave

 • 150 g biskota tretëse (rreth 10)
 • 1 lugë gjelle sheqer pluhur
 • 45 g gjalpë, i shkrirë, plus shtesë për kallajin

Për cheesecake

 • 150 g çokollate e zezë
 • 120 ml krem i dyfishtë
 • 2 lugë kakao pluhur
 • 200 gr krem djathi me yndyrë të plotë
 • 115 g sheqer pluhur

Metoda

 • HAPI 1

  Për të bërë bazën e biskotave, shtypni biskotat tretëse me një okllai ose blitz në një procesues i ushqimit, më pas hidheni në një tas me sheqerin dhe gjalpin dhe përzieni që të bashkohen. Lyejeni me gjalpë dhe vendosni një tepsi 18 cm në formë susta dhe hidheni në përzierjen e biskotave, duke e shtyrë poshtë me pjesën e pasme të një luge. Ftoheni në frigorifer për 30 minuta.

 • HAPI 2

  Për të bërë cheesecake, shkrini çokollatën në breshëri të shkurtra mikrovalë, më pas lëreni të ftohet pak. Rrihni kremin në një tas të madh duke përdorur një kamxhik elektrike derisa të formohen maja të buta dhe më pas hidhni pluhurin e kakaos. Rrihni së bashku kremin e djathit dhe sheqerin, më pas shtoni masën e kremit dhe çokollatën e ftohur.

 • HAPI 3

  Hidhni me lugë përzierjen e cheesecake-it mbi bazën e biskotave, duke e rrafshuar me pjesën e pasme të një luge. Transferoni në ngrirje dhe ngrini për 2 orë ose derisa të vendoset. Hiqeni nga forma dhe lëreni në temperaturën e dhomës të zbutet për rreth 20 minuta përpara se ta shërbeni.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles