Droga eksperimentale tregon potencialin e hershëm për të trajtuar demencën

Selenati i natriumit, një përbërës i përfshirë shpesh në suplementet e vitaminave, duket i sigurt për t’u testuar si një trajtim për demencën, sugjerojnë rezultatet e një studimi paraprak.

Studimi i sigurisë përfshiu 12 njerëz me atë që njihet si variant i sjelljes demenca frontotemporale (bvFTD), një formë e rënies njohëse që mund të zhvillohet herët në moshën madhore dhe të çojë në ndryshime dramatike të personalitetit dhe sjelljes. Njerëzit me këtë gjendje priren të sillen në mënyra të papërshtatshme shoqërore dhe nuk kanë ndjeshmëri, gjykim dhe vetëkontroll. Aktualisht nuk ka asnjë trajtim për këtë që po përparon me shpejtësi formë e demencësdhe njerëzit shpesh vdesin brenda një dekade nga diagnoza.

Të gjithë pacientët morën një dozë prej 15 miligramësh (mg) selenat natriumi tri herë në ditë. Qëllimi kryesor i studimit njëvjeçar ishte vlerësimi i sigurisë së drogës. Ndërsa secili pjesëmarrës përjetoi disa efekte anësore, asnjë efekt anësor serioz nuk ishte i lidhur me trajtimin. Efektet anësore të zakonshme përfshinin ndryshimet e thonjve, humbjen e flokëve, dhimbjen e kokës, dhimbjet e muskujve dhe lodhjen.

Asnjë nga pacientët nuk u largua nga testimi, një tjetër tregues i hershëm se ky ilaç mund të jetë i sigurt për të trajtimin e demencësstudiuesit raportuan më 5 maj në Alzheimer dhe Demenca: Kërkime Përkthimore dhe Ndërhyrje Klinike.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,586FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles