Përbërësit

 • 500 gr djathë të fortë
 • 2 vezë
 • 4 lugë miell
 • 1 gotë birre
 • 1 gotë magdanoz
 • 1 gotë sos domatesh
 • kripë
 • piper
 • vaj

Hapat

 1. Djathin e nxjerrim nga lëngu dhe e vendosim në frigorifer për 30 minuta, kështu ai ngrihet dhe nuk ngjitet për tigani gjatë pjekjes.
 2. E prejmë në copa mesatare jo shumë të trasha.
 3. Rraim të verdhat e vezëve, shtojmë birren dhe miellin, pastaj shtojmë të bardhat e e vezëve të cilat më parë i rrahim derisa të formojmë shkum të bardhë nga to. Në fundë shtojmë magdanozin e coptuar imët , krypë dhe piper sipas shijes.
 4. Pjesët e prera të djathit i vendosim në masën e përgaditur.
 5. Nxehim tiganin, pastaj një nga një pjesët i djathit i fërgojmë në të dyja anët.
 6. Djathin e fërguar e servojmë me salcë domatesh të cilen e fërgojmë më parë në tigan.