Dieta e ulët me indeksin glicemik ndihmon në humbjen e peshës tek njerëzit me sëmundje të zemrës

spot_img

Njerëzit me sëmundje të zemrës që hanë një dietë me indeks të ulët glicemik me shumë zarzavate me gjethe, drithëra, bishtajore dhe fruta dhe perime të pasura me fibra mund ta kenë më të lehtë të humbin peshën e tepërt dhe të dobësohen rreth mesit të tyre, një provë e vogël klinike. sugjeron.

Indeksi i glicemisë i rendit karbohidratet nga zero (ushqimet pa glukozë fare) në 100 (ëmbëlsirat dhe pijet që nuk përmbajnë asgjë përveç glukozës). Karbohidratet e thjeshta që kanë më shumë glukozë treten shpejt, duke shkaktuar rritje dramatike dhe ulje të niveleve të sheqerit në gjak. Karbohidratet komplekse me më pak glukozë treten më ngadalë dhe ndihmojnë në ruajtjen e niveleve më të qëndrueshme të sheqerit në gjak gjatë gjithë ditës.

Të gjithë njerëzit në provën e re klinike kishin semundje e arteries koronare, e cila ndodh kur akumulimi i pllakës shkakton ngushtimin dhe ngurtësimin e enëve kryesore të gjakut të zemrës, duke kufizuar rrjedhën e gjakut. Pjesëmarrësit ishin gjithashtu mbipeshë ose obezë në fillim të provës, një faktor rreziku për komplikime serioze të sëmundjes së arterieve koronare si infrakt dhe sulmet në zemër.

Gjatë provës tre-mujore, studiuesit caktuan rastësisht 160 të rritur që ose të kalonin në një dietë me indeks të ulët glicemik ose t’i bashkoheshin një grupi kontrolli duke ndjekur një dietë që zakonisht rekomandohet për njerëzit me sëmundje të zemrës. Në grupin e kontrollit, njerëzve iu kërkua të kufizonin yndyrën dhe disa proteina, si qumështi i plotë, djathi, mishi, të verdhat e vezëve dhe ushqimet e skuqura. Nuk kërkoheshin ndryshime në konsumin e yndyrës ose proteinave për grupin e dietës me indeks të ulët glicemik.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles