Çfarë është çiklizmi Keto dhe a mund t’ju ndihmojë të qëndroni me dietën ketogjenike?

spot_img

Deri tani, me siguri keni dëgjuar për dietë ketogjene, plani i modës i humbjes së peshës që kërkon reduktimin në mënyrë dramatike të sasisë së karbohidrateve që hani, moderimin e proteinave dhe rritjen e marrjes së yndyrës. Si rezultat i ndjekjes dietë ketogjenikeose shkurt keto, për disa ditë, trupi juaj do të hyjë ketozanjë shtet që disa kërkimore lidhje me humbjen e peshës, kontroll më të mirë të glukozës dhe kolesterol të përmirësuar. Megjithatë, jo të gjithë ekspertët e shëndetit do ta rekomandonin dietën, pasi ajo mund të çojë në gurët në veshkarritja e marrjes së yndyrave “të këqija”, lëndë ushqyese mangësitëulje e densitetit kockor dhe probleme me stomakunsugjerojnë kërkime të ndryshme.

LIDHUR: Rreziqet dhe përfitimet e domosdoshme të dietës ketogjenike

Një tjetër i madh Ana negative e ketos është fakti se mbajtja e trupit në ketozë është shumë e vështirë për t’u mbajtur. Kur ndiqni dietën keto, tradicionalisht nuk do të merrni më shumë se 20 deri në 50 gram (g) karbohidrate në ditë. Për ta parë këtë në perspektivë, sipas Departamentit të Bujqësisë të SHBA-së, një dardhë e mesme ka 27 g karbohidrate.

Kjo mund të jetë një tronditje për trupin. “Një nga sfidat që hasin shumë njerëz kur provojnë dietën ketogjenike për herë të parë është mungesa drastike e energjisë që përjetohet në ditët e para. Kjo është koha kur trupi po mëson të përdorë yndyrën për energji në vend të karbohidrateve të disponueshme”, thotë Susan Kieffer, DBA, kryetare e departamentit për Shkollën e Infermierisë në. Universiteti Purdue Global. “Ju mund të ndiheni shumë të lodhur gjatë kësaj kohe dhe madje edhe pak të paqartë në të menduarit tuaj.”

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles