Lëng mishi me proshutë

Lëng mishi me proshutë

Shërbejeni këtë supë të shijshme me proshutë të mbushur me thjerrëza dhe perime për drekë ose darkë – duke ofruar katër nga pesë ushqimet tuaja në ditë, është ngopëse dhe ushqyese.

Përbërësit

 • 1 ½ kg fyell proshutë
 • 1 lugë vaj ulliri
 • 1 qepë, të prera përafërsisht
 • 2 presh, të prera imët
 • 4 karota, feta
 • ½ suedez, të qëruara dhe të grira hollë
 • 3 shkopinj selino, të prera imët
 • 5-6 patate të vogla, përgjysmuar
 • 1 lugë sherebelë e tharë
 • 1 lugë borzilok i tharë
 • 1 lugë trumzë e thatë
 • 1 lugë rozmarinë e tharë (ose një grusht secila të freskëta)
 • 150 g elbi
 • 75 g thjerrëzat e kuqe
 • 140 g bizele të ngrira ose të freskëta
 • lakër në avull dhe bukë të bardhë me kore, për të shërbyer

Metoda

 • HAPI 1

  Lyejeni kofshën e proshutës në ujë të ftohtë gjatë natës, më pas kullojeni. Të nesërmen, derdhni ujë të nxehtë nga kazan sipër proshutës për ta përvëluar. Hidhni ujin.

 • HAPI 2

  Vendosni proshutën në një të madhe tenxhere dhe mbulojeni me ujë të ftohtë. Lëreni të vlojë dhe më pas ziejini proshutën për 2-3 orë derisa të zbutet shumë.

 • HAPI 3

  Kur mishi të jetë gati gati, ngrohni vajin e ullirit në një tenxhere të madhe dhe ziejini qepën në zjarr mesatar për 6-8 minuta ose derisa të zbutet. Shtoni preshin, karotat, suedezin, selinon, patatet dhe barishtet e thata, nëse përdorni. (Nëse përdorni të freskët, mos e shtoni në këtë fazë.) Hidhni më shumë ujë të ftohtë për të mbuluar vetëm perimet. Sezoni. Lëreni të vlojë në një zjarr mesatar dhe të lartë dhe ziejini për 15-20 minuta derisa të zbuten. Ndërkohë në një tenxhere tjetër vendosim elbin dhe e mbulojmë me ujë të valuar nga kazani. Ziejini për 8-10 minuta në zjarr mesatar derisa të fillojë të zbutet. Kullojeni. Le menjane.

 • HAPI 4

  Kur proshuta të jetë gatuar, kullojeni lëngun, duke kursyer një filxhan. Prisni yndyrën nga proshuta dhe prisni mishin në copa të mëdha. Shtoni mishin në tepsi me perime dhe derdhni pak nga lëngu i rezervuar, por jo shumë, pasi do të jetë i kripur. Mbushni me ujë të ftohtë të mjaftueshëm për të mbuluar gjithçka dhe lëreni të ziejë.

 • HAPI 5

  Shtoni elbin dhe thjerrëzat dhe ziejini për 20-25 minuta derisa të zbuten. Rreth 5 minuta para përfundimit të gatimit, shtoni bizelet dhe barishtet e freskëta, nëse përdorni. I rregullojmë sipas shijes me kripë dhe piper të zi. Shërbejeni me lakër të zier në avull dhe bukë të bardhë me kore, nëse dëshironi.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,582FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles