Destinacionet më të njohura verore për rusët në 2023

spot_img

Ulja e pagave reale, kostoja e lartë e udhëtimeve, veçanërisht biletat e avionit, dhe pasiguritë ekonomike dhe politike i kanë lënë qytetarët rusë të ndihen të pasigurt për aftësinë e tyre për të udhëtuar jashtë vendit në verën e vitit 2023.

Një studim i kryer në Rusi tregoi se vetëm 4 për qind e qytetarëve të vendit planifikojnë të kalojnë pushimet e ardhshme verore jashtë vendit.

Sipas të dhënave të Superjob, këtë përgjigje e kanë dhënë 7 për qind e të anketuarve dy vite më parë.

10 për qind e atyre nën moshën 24 vjeç planifikojnë të shkojnë jashtë vendit për pushime verore këtë vit.

Destinacionet më të njohura të këtij viti në mesin e turistëve rusë janë Tunizia, Turqia, Abkhazia, Greqia dhe Kuba.

Evropa tani është një “destinacion i jashtëzakonshëm“: Anëtarë të BE-së Lituania, Estonia, Polonia, Republika Çeke, Sllovakia, Danimarka, Rumania, Belgjika dhe Holanda ndaloi lëshimin e vizave qytetarëve rusë.

Të gjitha vendet evropiane përveç Serbisësi dhe Republika Domenikane, Meksikë dhe Shtetet e Bashkuara pezulluar fluturimet për dhe nga Rusia.

Në Rusi, nga ana tjetër, qeveria planifikon të shpenzojë 12 miliardë rubla këtë vit për të zhvilluar turizmin vendas.

Disa përjashtime nga taksat për agjencitë turistike janë në rendin e ditës edhe në turizmin vendas.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles