7 këshilla për një përvojë të paharrueshme peshkimi

Peshkimi nuk duhet të duket shumë i përsëritur dhe i mërzitshëm. Nuk ka të bëjë vetëm me zhytjen e linjës në ujë, për të kapur peshk dhe për të shkuar në shtëpi.

Ju mund t’i bëni ekspeditat tuaja të peshkimit më të paharrueshme, të mbushura me argëtim dhe aventureske. Në këtë shënim, do të dëshironit të konsideroni t’i shijoni gjërat me këto shtatë këshilla për një përvojë të paharrueshme peshkimi:

  1. Provoni të gjuani për peshq jo shumë të zakonshëm

Pasi të keni zotëruar aftësitë tuaja të peshkimit, duhet të filloni të provoni specie të reja. Vini re se ka qindra lloje peshqish me karakteristika të ndryshme. Disa janë shumë të shpejtë nën ujë ose të padukshëm, duke e bërë edhe më emocionuese ndjekjen për t’i kapur.

Nëse dëshironi të provoni specie të reja, hulumtimi i sjelljes së tyre shkon shumë për të siguruar një ekspeditë të suksesshme peshkimi. Studimi i gjahut tuaj përpara se të hidhni karrem ju ndihmon të dini se cilat metoda peshkimi duhet të përdorni kur gjuani një specie specifike.

Për shembull, kur gjuani një nga peshqit e gjahut më të shpejtë, Wahoo, duhet të jeni të shpejtë në gjuajtjen e peshkut. Mund të lexoni disa këshilla të dobishme për peshkimin Wahoo dhe përmirësoni shanset tuaja për t’i kapur ato. Pasi të keni lustruar aftësitë tuaja të gjuetisë në një specie, është koha për të shkuar te speciet e tjera të peshkut.

  1. Keni një peshkatar ekspert që t’ju bashkohet në peshkim

Një përvojë e këndshme peshkimi përfundon me një kapje të mrekullueshme. Nëse nuk kapni ndonjë peshk, me siguri do të zhgënjeheni. Për të rritur shanset tuaja për të bërë një vrasje, do të ishte e kujdesshme të punësoni një peshkatar ekspert për t’ju udhëhequr.

Për shembull, një ekspert do të jetë i dobishëm kur provon specie të reja në një vend tjetër peshkimi. Ata mund t’ju mësojnë disa truke dhe mashtrime për të peshkuar pasi janë mësuar me terrenet e peshkimit.

Përsëri, nëse jeni duke përdorur pajisje të sofistikuara peshkimi, mund t’ju duhet ndihmë. Një peshkatar ekspert duhet t’ju udhëzojë në mënyrën e duhur për të trajtuar saktë pajisjet tuaja. Si i tillë, punësimi i një peshkatari ekspert për t’ju shoqëruar në udhëtimet tuaja do të përmirësojë përvojën tuaj të peshkimit.

  1. Mbani shënim për aventurat tuaja të peshkimit në një broshurë peshkimi

Shkrimi i përvojës suaj të peshkimit është një strategji ideale për të mbajtur gjallë kujtimet e udhëtimit. Ju mund t’i përdorni shënimet për t’i treguar dikujt për përvojat tuaja të peshkimit.

Për më tepër, një ditar mund t’ju ndihmojë të gjurmoni përparimin tuaj. Në broshurën tuaj të peshkimit, shënoni speciet specifike të peshkut që keni kapur, karremin që keni përdorur dhe kushtet e motit gjatë një ekspedite të veçantë peshkimi. Ju gjithashtu mund të përfshini detaje më të imta dhe më intime, të tilla si koha kur keni filluar të peshkoni dhe momenti specifik që keni vënë në qoshe peshkun tuaj të çmuar.

  1. Kërkojini një të dashur që t’ju bashkohet gjithashtu në peshkim

Të shkosh vetëm në udhëtime peshkimi mund të bëhet e vetmuar dhe e mërzitshme. Një mënyrë për ta bërë përvojën të paharrueshme është peshkimi me miqtë ose familjen. Mund t’u kërkoni atyre të bashkohen me ju në udhëtimin tuaj të peshkimit. Jo vetëm që ata mund të shohin gëzim në peshkim me ju, por ata gjithashtu do të jenë në gjendje të vlerësojnë përfitimet e tjera të aktivitetit.

Përndryshe, ju mund të bashkoheni me grupe peshkimi ose karta. Në këtë mënyrë, ju keni një përvojë emocionuese dhe bëni miq të rinj. Përveç kësaj, ju mund të mësoni diçka nga miqtë tuaj të rinj të peshkimit gjatë gjithë aventurës së peshkimit.

  1. Provoni territoret e peshkimit në të cilat nuk keni qenë kurrë

Ju mund të avanconi aftësitë tuaja të peshkimit duke provuar vende të reja peshkimi. Ata mund të jenë një liqen ose lumë aty pranë ku nuk keni qenë kurrë ose edhe trupa të huaj ujorë.

Për shembull, nëse vizitoni Zelandën e Re për pushimet tuaja familjare, do të dëshironit të provoni snorkeling ose peshkim me fluturim ndërsa jeni brenda ujërave të vendit. Kërkoni ndihmë dhe udhëzim nga peshkatarët lokalë në zonën e re ku po peshkoni. Sigurohuni që mbani licencën tuaj të peshkimit për të peshkuar në vende të huaja.

  1. Gatuani dhe kënaquni në kapjen tuaj

Një mënyrë tjetër për të pasur një përvojë të këndshme dhe të paharrueshme është duke bërë një vakt nga kapja juaj e fundit.

Ka të ngjarë të jeni të rraskapitur dhe të uritur në kohën kur përfundon i gjithë udhëtimi juaj i peshkimit. Një vakt i përgatitur bukur nga peshku që keni kapur do të ishte ideal për të mbushur barkun tuaj, si dhe për të shërbyer si një trofe për fitoren tuaj. Eksploroni mënyrat e shumta të gatimit të peshkut dhe shijoni atë me miqtë ose familjen tuaj.

  1. Përkujtoni kujtimet e paçmuara të peshkimit

Fotografitë dhe videot janë mjete të dobishme për të kapur dhe përmbledhur një moment të caktuar në kohë. Ju mund ta mbani të gjallë kujtimin e çdo udhëtimi peshkimi duke e dokumentuar atë me telefonin dhe kamerën tuaj. Bëj fotografi fantastike kur të pëlqejnë.

Ndani imazhet dhe klipet që keni marrë me familjen tuaj të internetit në platformat e mediave sociale. Përndryshe, mund të krijoni një album ose një kolazh me fotot e peshkimit që keni bërë. Shumë kohë pas udhëtimit të peshkimit, gjithmonë mund të ktheheni dhe të kontrolloni albumin për kujtime të paçmueshme.

Nëse jeni në gjendje të kapni një peshk shumë të rrallë gjatë një prej udhëtimeve tuaja, mund ta merrni në shtëpi si suvenir, ta ruani dhe t’i nënshtroheni taksidermisë dhe ta varni atë në murin e dhomës tuaj të ndenjes.

konkluzioni

Ju mund ta shijoni udhëtimin tuaj të peshkimit dhe ta bëni atë më argëtues. Truku është të provoni diçka të re në mënyrë që e gjithë përvoja të mos bëhet shumë e butë dhe e përsëritur. Për shembull, mund të provoni lloje të reja peshqish dhe vende të ndryshme peshkimi ose shkoni për peshkim me familjen dhe miq. Dhe për të mbyllur gjithçka, kapni momente të paçmuara peshkimi në film, në mënyrë që t’i rijetoni ato më vonë.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,757FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles