Destinacionet kryesore evropiane të ngjitjes shkëmbore

spot_img

Ndërsa udhëtimi nëpër botë në kërkim të përvojës së ardhshme të ngjitjes shkëmbore është diçka për të cilën shumica e alpinistëve ëndërrojnë, jo të gjithë kanë luksin të jenë në gjendje të hipin në një avion për të. aventurat e ngjitjes lëkundëse.

Azia dhe Amerika kanë disa mundësi të shkëlqyera për ngjitje në shkëmb, por mos u ndjeni të lënë anash nëse jetoni në Evropë. Ka më shumë se dhjetë vargmale të mëdha malore dhe të paktën 100 më të vogla. Përveç kësaj, Evropa është shtëpia e disa prej destinacioneve më të mira të ngjitjes shkëmbore në botë.

Këtu janë 10 nga destinacionet më të mira të ngjitjes në Evropë, kështu që zgjidhni.

1. Majorka – Spanjë

Mallorca është një ishull në brigjet e Spanjës. Diversiteti dhe peizazhi i saj e bëjnë atë një nga destinacionet kryesore të ngjitjes në Evropë. Opsionet përfshijnë ngjitje të shkëlqyera të klasës së mesme, solo në ujë të thellë dhe rajone të paeksploruara.

Në të gjithë ishullin, do të gjeni shkëmbinj emocionues, por pika kryesore duhet të jetë tasi i shkëmbit Sa Gubia, ku do të gjeni më shumë se 100 rrugë të klasës së mesme. Gjithashtu me interes janë shkëmbinjtë e detit befasues të gadishullit Formentor dhe të çarat, mbingarkesat dhe muret e La Creveta dhe Es Fumat.

2. Siçilia – Itali

Ky ishull i dytë evropian në listë ka më shumë se 1000 rrugë me një dhe me shumë hapa për të gjitha nivelet, me çati, çarje, pllaka dhe oxhaqe. Ekzistojnë katër rajone kryesore të ngjitjes në shkëmb:

  • San Vito lo Capo është një qytet plazh plot zhurmë me një shkëmb bregdetar 4 km. Është më i popullarizuari, por për disa zona janë vendosur kufizime.
  • Monte Pellegrino në Palermo ka më shumë rrugë.
  • Sirakuza dhe Messina kanë shkëmbinj të mirë deti. Sidoqoftë, Siracusa është e njohur për solo të shkëlqyer në ujëra të thella.

3. Kyparissi – Greqi

Kyparissi është një qytet i vogël vetëm pesë orë nga Athina dhe ofron ngjitje të shkëlqyera në distancë. Rajoni është hapur vetëm kohët e fundit, por tani ka më shumë se 200 rrugë të ndryshme që kalojnë shpatet e thepisura rreth malit Parnin. Disa nga rrugët më të njohura përfshijnë:

  • Babala, e cila ka disa ngjitje veçanërisht të vështira
  • Mulliri me ujë ka disa rrugë më të aksesueshme
  • Vlychada është një gji idilik me lloje të ndryshme

Një tjetër destinacion i njohur për ngjitje është vetëm një orë larg. Leonidio ka më shumë se 1400 rrugë dhe është një opsion i mirë pranveror.

4. Sella – Spanjë

Sella është në një nga rajonet më të famshme të Spanjës, Costa Blanca. Ajo ofron mure të pjerrëta gëlqerore që përmbajnë më shumë se 300 rrugë. Ekziston një gamë e plotë rrugësh nga ngjitja e shkurtër dhe e lehtë deri tek ngjitja me shumë rrugë sfiduese. Nëse përfshini zonën më të gjerë të Benidorm, ka tetë shkëmbinj dhe 750 rrugë.

Sella është në qendër të një lugine dhe ofron ngjitje për të gjitha nivelet, ndërsa Divino dhe Hidden Valley janë më të përshtatshme për ata që preferojnë një sfidë. Nëse zgjidhni të ngjiteni nga muajt e verës, përgatituni që të jetë pak i ftohtë sepse muret e larta bëjnë shumë hije.

5. Finale Ligure – Itali

Ky qytet i bukur italian ofron ngjitje aventureske me lugina dhe kodra të harlisura, të gjelbra dhe të egra si sfond. Ka 10 kilometra katrorë pllaka gëlqerore të bardha, mbikalime, mure dhe më shumë se 3000 rrugë në të gjitha klasat. Zona më e njohur është Monte Cucco. Për herë të parë u bë i famshëm në vitet 1980 dhe 90.

6. Siurana – Spanjë

E vendosur në malet Sierra de Prades, kjo zonë ngjitjeje e klasit botëror është vendi ku Margo Hayes dërgoi La Rambla. Megjithatë, nuk është gjithçka super e vështirë dhe ka 1750 rrugë në të gjitha klasat.

Siurana është një fshat i bukur në majë të kodrës dhe zona është shumë e ndarë, që do të thotë se nuk do të ndiheni të mbipopulluar. Reputacioni i tij është për ngjitje teknike me shumë shtrëngime të vogla dhe të mprehta në mure të varura butësisht ose vertikale.

7. Kalymnos – Greqi

Kalymnos vetëm në fillim të vitit 2000 u bë me të vërtetë një destinacion ngjitjeje. Megjithatë, ajo pretendon të ketë një nga përqendrimet më të mira të ngjitjeve sportive me cilësi të lartë në botë. Ka mbi 3.400 rrugë dhe më shumë se 80 shkëmbinj.

Guri gëlqeror i verdhë dhe portokalli është i gjithë miqësor për alpinistët. Vendndodhjet kryesore janë vetëm 15 minuta nga Masouri. Një kohë e mirë për të shkuar është pranvera kur peizazhi lulëzon me lule të egra.

8. Frankenjura – Gjermani

Frankenjura është rajoni më i mirë, më i madh, më i bukur dhe i famshëm i alpinizmit në Gjermani. Do të gjeni më shumë se 1000 shkrepa me gurë gëlqerorë të varur ose vertikal të bardhë dhe gri të vendosur midis pyjeve të egra.

Ka më shumë se 10,000 opsione të ndryshme, që mbulojnë të gjitha nivelet e notimit, por shumica janë të shkurtra dhe me një zë. Pranvera e vonë është koha më e mirë për t’u vizituar për shkak të motit dhe drejtimit nga veriu.

9. El Chorro – Spanjë

El Chorro është një grykë e famshme gëlqerore, në të cilën hyni përmes vendkalimit në buzë të shkëmbit Camino del Rey. Është një nga destinacionet më jugore të ngjitjes në Evropë dhe muret e saj të pjerrëta ofrojnë përvoja unike për alpinistët e të gjitha klasave.

Ruterët më të çmuar janë Afrika dhe Zeppelin, duke filluar nga gryka e poshtme. Seksioni hapet në shkëmbinj të vetëm të mbushur me katran që përfshijnë El Polvorin dhe Los Cotos. Në total, ka më shumë se 800 rrugë të vetme dhe me shumë hapa.

10. Osp, Misja Pec, dhe Crni Kal – Slloveni

Ky vend është afër rajoneve të tjera të ngjitjes në Itali dhe Kroaci, por ka një bukuri më vete. Zona është e njohur dhe e lehtë për t’u aksesuar dhe ofron më shumë se 600 rrugë mbi tre shkëmbinjtë kryesorë gëlqerorë brenda katër kilometrave nga njëri-tjetri.

Në Oso, muri masiv në formë U-je ka nota të të gjitha niveleve, të cilat janë të lidhura mirë me bulona dhe një përzierje e mirë e rrugëve me shumë hapa dhe rrugë të gjata me një hap.

Nëse keni menduar se do t’ju duhet të udhëtoni më larg për të gjetur disa nga përvojat më të mira të ngjitjes, do të jeni të kënaqur të mësoni se ka shumë afër shtëpisë.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles