Acidi Bempedoik (Nexletol) ul rrezikun e sulmit në zemër

spot_img

Acidi bempedoik (Nexletol), një ilaç për uljen e kolesterolit i destinuar për njerëzit që nuk mund ose nuk duan ta marrin statinatu tregua se zvogëlon rreziku i sulmit në zemër me 23 për qind, sipas një sprove klinike të vonuar të paraqitur së fundmi në Konferenca e Kolegjit Amerikan të Kardiologjisë dhe publikuar online më 4 mars në New England Journal of Medicine.

“Këto gjetje shtojnë acidin bempedoik në grupin e medikamenteve për uljen e kolesterolit LDL që kanë treguar përfitime klinikisht domethënëse kardiovaskulare,” tha autori i parë i studimit. Steven Nissen, MDzyrtari kryesor akademik i institutit të zemrës, enëve të gjakut dhe kraharorit të Cleveland Clinic, në një Njoftimi për shtyp.

Njerëzit që nuk dëshirojnë ose nuk janë në gjendje të marrin statina kanë mundësi të kufizuara për medikamente të tjera për uljen e kolesterolit. Një zgjedhje e mundshme është acidi bempedoik, i cili u miratua nga Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) në vitin 2020. Në provat e hershme klinike, acidi bempedoik u tregua se ul kolesterolin “i keq” LDL me 15 deri në 25 për qind dhe me 38 për qind kur e kombinuar me ezetimibe (Nexlizet), por efektet e tij në rezultatet klinike si sulmi në zemër dhe goditje në tru nuk ishin studiuar.

Hulumtimi i ri, pjesë e një nisme të quajtur testi CLEAR Outcomes, vendos acidin bempedoik si një qasje efektive për uljen e kolesterolit LDL dhe reduktimin e rrezikut të ngjarjeve kardiovaskulare si sulmi në zemër ose goditje në tru.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles