Dietë e ngjashme me keto e lidhur me atakun në zemër dhe goditjen në tru

spot_img

Ndjekja e një diete të ngjashme me keto, e cila është e ulët në karbohidrate dhe e lartë në yndyrna mund të dyfishojë rrezikun e problemeve kardiovaskulare si dhimbja e gjoksit (angina), arteriet e bllokuara që kërkojnë stente (mbështjelljet e vogla që hapin arteriet), sulmet në zemër dhe goditjet në tru, sipas një studimi të ri.

gjetjeti prezantuar në Sesionin Vjetor Shkencor të Kolegjit Amerikan të Kardiologjisë, sugjeron se një plan ushqimor i stilit keto mund të çojë në rritje të niveleve të LDL (lipoproteinës me densitet të ulët) – i njohur gjithashtu si kolesteroli “i keq” – i cili nga ana tjetër mund të rrisë gjasat për sëmundje kardiovaskulare.

“Nëse jeni duke ndjekur një dietë të kufizuar me karbohidrate, të dhënat tona sugjerojnë se mund të jetë e rëndësishme të monitoroni nivelet e kolesterolit”, thotë autori i lartë i studimit Liam Brunham, MDudhëheqës mjekësor me Klinikën e Parandalimit të Programit të Zemrës së Shëndetshme në Spitalin St. Paul’s në Vankuver dhe profesor i asociuar në departamentin e mjekësisë në Universitetin e Kolumbisë Britanike në Kanada.

“Nëse nivelet e kolesterolit janë shumë të larta, konsultohuni me mjekun tuaj sepse mund t’i kushtohet vëmendje e kujdesshme menaxhimit të rrezikun e sëmundjeve të zemrës,” shton Dr. Brunham.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles