Përbërësit

 • 2 gota merxhimek i kuq Mund të gjinden në dyqanet BIO
 • 1 gote te cajit oriz
 • 1 gote te cajit bollgur
 • 1 qepë
 • 1 Hudhra
 • 1 karotë
 • gjysme luge Salce domate
 • Magdanoz, kripe, biber i zi,
 • vaj vegjetal

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

 1. Merxhimekun, orizin, bullgurin, karotën e prere, qepën e prerë i hedhim në një tenxhere me ujë.
 2. Ndërsa në anën tjetër vajin dhe salcën e domateve e fërgoni në një tigan.
 3. Pas fërgimit e shtojmë në tenxhere dhe me luge të drurit e bëjmë përzierjen.
 4. Pastaj ia shtojmë Kripen, majdanozin, biberin e zi dhe e mbyllim tenxheren me kapak në temperaturë më të ultë e lëmë 5 minuta të vlojë.
 5. Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.