Pёrbёrёsit

 • 1 spec i kuq djegës
 • 1 spec i kuq
 • 2 lugë gjalpë
 • 2 thelpinj hudhre
 • 800 gr spinaq
 • Kripë
 • Biber i zi
 • Arrë muskati
 • Biber i kuq jo djegës
 • 50 ml supë perimesh
 • 3 lugë ajkë e thartë
 • 800 gr mish peshku shojze
 • Lëng limoni
 • 2 lugë djathë parmesan

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Furra nxihet në temperaturë 180 gradë celsius, speci i kuq djegët pastrohet, i hiqen farat dhe pritet në katrorka, speci i kuq jodjegës pastrhet dhe pritet në shirita.

Në tigan shkrihet gjalpi djegës dhe në të kaurdisen katrorka e specit të kuq djegës dhe shiritat e speci të kuq jodjegës, në tenxhere të vecanttë shtypen thelpinj e hudhrës dhe shtohet spinaqi.

Spinaqit i hedhet kripë, biber i zi, arrë muskati dhe biber i kuq, zihen bashkë 5 minuta e pastaj derdhet mbi spinaq supa e perimeve dhe shtohet ajka e thartë dhe përzihet.

Ena rezistuese ndaj zjarrit lyhet me vaj dhe mbushet me përzierjën e perimeve, filetë e peshkut pastrohen, kullohen dhe u derdhet përmbi lëng limoni.

Filetë pastaj vendosen mbi spinaq, përmbi u hedhet parmesan, ushqimi piqet afërsishtë 15 minuta në rrjetën e mesme të furrës.

Sipas dëshirës, ushqimin mund ta shërbeni me toptha patatesh në pjata të vecantë si garnir.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.çom është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë reçeta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, reçeta këto të çilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin shtepiak.