Pogaçe me pesto

spot_img

Përbërësit

400 gr miell

1 vezë

200 gr djathë krem

400 ml qumësht

60 ml vaj vegjetal

½ lugë çaji kripë

½ pluhur për pjekje

2 lugë pesto sos

60 gr gjizë

1 të kuqët e vezës

Hapat

Në një enë vendosim miellin, kripën dhe pluhurin për pjekje, në anën tjetër përziejmë djathin, vajin, qumështin, vezën

Me këtë mase gatuajmë brumin duke e ngjeshur për 10 minuta në mënyrë që të fitojmë një brum elastik

Brumin e ndajmë në dy pjesë, e t’hollojmë në formë përafërsisht të bredhit, pjesën e parë e vendosim në tepsi, e lyejmë me gjizën e përzier me pesto dhe e mbulojmë me pjesën e brumit të mbetur

Për rreth brumit e presim në mënyrë reciproke tek dyja anët, çdo 2 cm me thellësi rreth cm

Pjesët e prera i rrotullojmë dy herë, me pjesët e mbetura pasi të ia japim fomrën e bredht, pogaçën e vëmë në furrë për pjekje në temperaturë 180 gradë celsius për rreth 30-40 minuta

Ju bëftë mirë

Previous article
Next article

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles