Përbërësit

 • 8 vezë
 • 40 gr margarinë
 • 150 gr oriz
 • majdanoz
 • pak kripë
 • 20 gr djath parmesan i grirë në rende

PER SALCEN BESHAMEL:

 • 50 gr margarinë
 • 30 gr miell
 • 500 ml qumësht
 • 1 luge vegete
 • pak lëng limoni
 • 100 ml ajkë kuzhine

Hapat

 1. Vezet zihen dhe qerohen,Pastaj pergaditet veqmas salca beshamel. Ne nje tigan qitet margarina dhe mielli dhe perzihet derisa mielli te merr ngjyre te arte. pastaj i shtohet qumeshti dhe perzihet shpejt qe mos te krijoj kokrriza dhe pastaj i shtohet vegeta, biberi i zi, vegeta dhe lengu i limonit dhe ne fund fare i shtohet ajka e kuzhines dhe perzihet derisa te trashet.
 2. Ne nje ene tjeter qitet margarina dhe orizi dhe piqet pak duke e perzier dhe pastaj i shtohet 300 ml uje dhe pak krip dhe e zien pergjysem.
 3. Ne nje ene qelqi zjarrrezistuese qitet orizi dhe magdanozi i coptuar dhe mbi oriz renditen vezet dhe mbi te salca beshamel dhe mbi te djathi parmesan i grire ne rende dhe futet ne furre te ngrohte per 15 min.