Përbërësit

 • 400 gr kërpudha
 • 1 kokë qepë
 • 2 litra supë viçi
 • 100 gr përshuta
 • 1 decilitër ajkë
 • 1 lugë mustardë
 • ½ tubë gjethe majdanozi
 • 2 lugë nisheste
 • 5 lugë vaj
 • Mëlmesa
 • Biber i zi

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Qepa e kuqe dhe përshuta priten në katrorka, kërpudhat priten në rriska ndërsa majdanozi grihet sa më imët.

Në pak vaj kuardiset qepa, sat ë bëhet e kristaltë, pastaj shtohet përshuta edhe ajo kuardiset pakëz.

Pastaj shtohen kërpudhat dhe kuardisen derisa të zbuten dhe të shterët lëngu i tepërt.

Hedhet nishestja, përzihet derdhet supa dhe zihet në temperaturë mesatare derisa të fitohet dendësia e dëshiruar.

Nga fundi i zierjës shtohet mustardë, mëlmesa sipas shijës, në çorbën e gatshme përzihet ajka.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.