Çokollata dhe vizioni: A mundet ëmbëlsira të përmirësojë shikimin?

Ndërsa ne vazhdojmë të sforcojmë sytë në telefonat, televizorët dhe ekranet e tjera, gjetja e mënyrave të reja për të përmirësuar shikimin është kritike. Ndërsa disa prej nesh mund të mos jenë adhurues të karotave, një studim i ri sugjeron se një trajtim shumë më i ëmbël mund të rrisë shikimin: çokollate e zezë.

Gjetjet e mëparshme sugjerojnë që çokollata e pasur me flavonole – një grup përbërësish të lidhur – mund të përmirësojë rrjedhën e gjakut në zemër dhe tru, por optometrist dhe kolegët e tij nga Universiteti i Fjalës së mishëruar në Teksas donin të zbulonin nëse mund të përfitonte edhe shikimi.

LIDHUR: 7 përfitime të shëndetshme për zemrën e çokollatës së zezë

Edhe pse hulumtimi nuk sugjeron zëvendësimin e një diete të ekuilibruar me ëmbëlsirat, është ende një lajm inkurajues për ata që shijojnë çokollatën e zezë. Në studimi, i botuar më 26 prill 2018, në revistë JAMA Oftalmologjinjë treshe studiuesish ekzaminuan efektet e ngrënies së çokollatës së qumështit kundrejt çokollatës së zezë në aspekte të ndryshme të shikimit, duke përfshirë mprehtësinë vizuale (sa i mprehtë është shikimi juaj) dhe ndjeshmërinë e kontrastit (aftësia për të dalluar objektet nga sfondi i tyre).

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,585FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles