Çmimet e gazit, vendimet e udhëtimit veror 2022 që ndikojnë në inflacion

spot_img

Më shumë se dy vjet pas pandemisë, Sipas një sondazh i ri kryer nga Morning Consult dhe porositur nga American Hotel & Lodging Association.

Fundjava e Ditës së Përkujtimit shënon fillimin e sezonit të udhëtimeve verore, një kohë tradicionalisht e ngarkuar për industrinë e hotelerisë. Dhe këtë vit, pothuajse shtatë në dhjetë amerikanë (69%) raportojnë se kanë gjasa të udhëtojnë këtë verë, me 60% që thonë se ka të ngjarë të bëjnë më shumë pushime këtë vit krahasuar me 2020-21.

Megjithatë, shqetësimet e reja rreth çmimeve të gazit dhe inflacionit po ndikojnë në planet e udhëtimit të amerikanëve në mënyra të ndryshme. Shumica thonë se ka të ngjarë të bëjnë më pak udhëtime për kohën e lirë (57%) dhe udhëtime më të shkurtra (54%) për shkak të çmimeve aktuale të gazit, ndërsa 44% ka të ngjarë të shtyjnë udhëtimet dhe 33% ka të ngjarë të anulojnë pa plane për të riprogramuar. 82% thonë se çmimet e gazit do të kenë të paktën një ndikim në destinacionin e tyre të udhëtimit.

Anketa me 2,210 të rritur u krye në 18-22 maj 2022. Gjetje të tjera kryesore përfshijnë:

 • 68% e amerikanëve pajtohen se kanë një vlerësim më të madh për udhëtimin për shkak të përvojave të humbura gjatë pandemisë COVID-19
 • 57% po planifikojnë një pushim familjar këtë verë, shumica e të cilëve planifikojnë të qëndrojnë në hotel
 • 46% ka të ngjarë të udhëtojnë gjatë natës për një ngjarje familjare si dasmë, ditëlindje, përvjetor ose bashkim familjar
 • 25% ka të ngjarë të udhëtojnë për Ditën e Përkujtimit; 32% për 4 korrik; dhe 27% për Ditën e Punës
 • 60% thonë se ka të ngjarë të bëjnë më shumë pushime këtë vit në krahasim me 2020-21

  • 60% ka të ngjarë të marrin pjesë në më shumë tubime në ambiente të mbyllura
  • 57% ka të ngjarë të bëjnë pushime më të gjata
  • 56% ka të ngjarë të bëjnë udhëtime në destinacione më të largëta

 • 90% thonë se çmimet e gazit janë një konsideratë për të vendosur nëse do të udhëtoni në tre muajt e ardhshëm (50% konsideratë kryesore, 23% konsideratë e moderuar, 17% konsideratë e lehtë, 10% jo një konsideratë)

  • 82% thonë se çmimet e gazit do të kenë të paktën një ndikim në destinacionin(et) e tyre të udhëtimit (37% ndikim i madh, 29% ndikim i moderuar, 16% ndikim i lehtë, 17% pa ndikim)
  • Për shkak të çmimeve aktuale të gazit, 57% ka të ngjarë të bëjnë më pak udhëtime për kohën e lirë, 54% ka të ngjarë të bëjnë udhëtime më të shkurtra për kohën e lirë, 44% ka të ngjarë të shtyjnë udhëtimet dhe 33% ka të ngjarë të anulojnë pa plane për të riprogramuar

 • 90% thonë se inflacioni është një konsideratë për të vendosur nëse do të udhëtoni në tre muajt e ardhshëm (39% konsideratë kryesore, 31% konsideratë e moderuar, 20% konsideratë e lehtë, 10% jo një konsideratë)
 • 78% e amerikanëve thonë se normat e infeksionit COVID-19 janë një konsideratë për të vendosur nëse do të udhëtoni këtë verë (33% konsideratë kryesore, 23% konsideratë e moderuar, 22% konsideratë e lehtë, 22% jo një konsideratë)

“Pandemia ka rrënjosur tek shumica e njerëzve një vlerësim më të madh për udhëtimet, dhe kjo reflektohet në planet që amerikanët po bëjnë për të dalë jashtë dhe për këtë verë. Por pikërisht ndërsa ndikimi negativ i COVID-it në udhëtime po fillon të zbehet, një grup i ri sfidash po shfaqet në formën e inflacionit historik dhe çmimeve të larta rekord të gazit. Ne do të vëzhgojmë nga afër këto çështje dhe do t’i bëjmë thirrje Kongresit dhe administratës që të bëjnë të njëjtën gjë në mënyrë që të sigurohet që ato të mos ndikojnë negativisht në rimëkëmbjen e vazhdueshme pandemike të hoteleve, “tha Chip Rogers, president dhe CEO i AHLA.

AHLA kohët e fundit rifilloi fushatën e saj Mikpritja po punon me fokus në rifillimin e udhëtimeve në të gjithë vendin dhe duke theksuar ndikimin pozitiv ekonomik të hoteleve në qytetet anembanë vendit. Me rritjen e rritjes së udhëtimeve, hotelet kanë nisur një zbavitje të paprecedentë punësimi për të rekrutuar qindra mijëra punëtorë për më shumë se 200 shtigje karriere hoteliere.

Metodologjia e anketimit

Ky sondazh është bërë nga Morning Consult në emër të AHLA. Sondazhi u krye në 18-22 maj 2022, midis një kampioni kombëtar prej 2210 të rriturish. Intervistat u kryen në internet dhe të dhënat u peshuan për të përafruar një kampion të synuar të të rriturve bazuar në moshën, gjininë, arritjet arsimore, racën dhe rajonin. Rezultatet kanë një diferencë gabimi plus ose minus 2.0 pikë përqindjeje.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,871FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles