Çikuzen-ni

spot_img

Çikuzen-ni

Provoni këtë zierje festive të pulës. Me rodhe, karrota, fidane bambuje dhe rrënjë zambak uji, chikuzen-ni është një version japonez i supës së pulës për shpirtin

Përbërësit

 • 8 të thata kërpudha shiitake, kërcell të hequr
 • ½ rrënjë rodhe të qëruara dhe të prera përafërsisht, ose 1 rrepë, të prerë në rripa
 • 300 gr kofshët e pulës pa kocka, lëkura e mbetur
 • 4 lugë gjelle hir japonez
 • 3 lugë gjelle salcë soje e lehtë
 • 20 bizele bore ose 150 g mangeout, fijet e hequra, të prera në gjysmë në një kënd
 • 150 g të kripur lastarët e bambusë, të prera përafërsisht
 • 1 karrota (rreth 120 g), të prera përafërsisht
 • 1 lugë uthull orizi
 • 120 g të qëruara rrënjë zambak uji (rrënja e lotusit e ngrirë në feta është e mirë), e prerë hollë ose përdorni rrepkë daikon
 • 150 g konnyaku (pelte konjac), në blloqe ose petë me fije, të prera përafërsisht
 • 3 lugë gjelle sheqer pluhur
 • 1 lugë gjelle vaj susami
 • 2 lugë gjelle mirin
 • i gatuar Oriz japonez dhe supë miso, për të shërbyer

Metoda

 • HAPI 1

  Hidhni shiitake dhe rodhe të tharë në një tas, mbulojeni me 250 ml ujë dhe ziejini për të paktën 2 orë. Kullojeni, duke rezervuar lëngun, duke e mbushur me ujë të freskët të mjaftueshëm për të bërë 250 ml. Pritini kofshët e pulës në kubikë 4 cm, vendosini në një tas dhe hidhini me 1 lugë gjelle sake dhe salcë soje, duke i fërkuar këto në pulë. Le menjane.

 • HAPI 2

  Ziejini shkurt bizelet e borës në një tigan me ujë të vluar me pak kripë për 50 sekonda. Hiqeni në a kullesë duke përdorur një lugë të prerë dhe shpëlajeni në ujë të ftohtë që të ftohet shpejt. Ziejini filizat e bambusë në tigan për 6 minuta, më pas vendosini në një tas duke përdorur një lugë me vrima. Përsëriteni me karotat dhe hidhini në një tas të veçantë. Hidhni uthullën në ujin e vluar dhe ziejini rrënjën e zambakut, konnjakun dhe rodhe për 6 minuta, më pas kullojini.

 • HAPI 3

  Hidheni lëngun e rezervuar të kërpudhave në një tenxhere të veçantë së bashku me sheqerin, kërpudhat e rihidratuara, fidanet e bambusë, konnyaku dhe rodhe dhe mbulojeni me një kapak. Nëse nuk keni kapak, përdorni një kapak pak më të vogël se tenxherja. Lëreni të vlojë, më pas zvogëloni zjarrin dhe ziejini për 30 minuta.

 • HAPI 4

  Ndërkohë ngrohni vajin e susamit në një tigan të madh ose wok mbi një zjarr mesatar-të lartë. Hiqeni pulën nga marinada dhe skuqeni për 5 minuta derisa të gatuhet, të skuqet dhe të jetë e freskët. Pasi të jetë gatuar, transferojeni pulën, duke e kulluar vajin, në tenxheren e lëngut të zierjes. Shtoni pjesën e mbetur të sake dhe salcë soje, mirin dhe ⅓ lugë kripë dhe gatuajeni për 3 minuta. Hidhni rrënjët e zambakut dhe karotat, lërini të vlojnë dhe gatuajeni për 5 minuta, duke gërvishtur sipërfaqen për të hequr çdo llum, nëse është e nevojshme. Shijoni për erëza dhe kontrolloni se të gjitha perimet janë të buta.

 • HAPI 5

  Hidhni në enë të cekëta, hidhni sipër bizelet e borës dhe shërbejeni me oriz të nxehtë japonez dhe supë miso.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,875FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles