Çfarë është Sindroma VEXAS? | Shëndeti i përditshëm

Një sëmundje e rrallë inflamatore e zbuluar së fundmi mund të godasë më shumë njerëz sesa mendohej më parë, sugjeron një studim i ri.

Shkencëtarët fillimisht raportuan zbulimin e një sëmundjeje që ata e quajtën sindromi VEXAS në një punim i botuar në vitin 2020 në Revista e Mjekësisë e New England (NEJM). Në atë kohë, ata identifikuan vetëm 25 burra në Shtetet e Bashkuara me këtë gjendje – dhe asnjë grua. Të gjithë kishin mutacione të ngjashme në një gjen të quajtur UBA1.

Tani, një e re punim i botuar në JAMA më 24 janar, sugjeron që VEXAS, megjithëse është ende i rrallë, është shumë më i zakonshëm nga sa besonin shkencëtarët fillimisht, duke prekur afërsisht 1 në 13,600 njerëz. Studiuesit zbuluan gjithashtu se VEXAS është edhe më i zakonshëm tek individët e moshuar dhe prek si burrat ashtu edhe gratë: midis atyre 50 vjeç e lart, studiuesit vlerësojnë një prevalencë të VEXAS prej rreth 1 në 4,300 burra dhe 1 në 26,200 gra.

VEXAS më së shpeshti shfaqet te njerëzit e diagnostikuar me kushte të tjera autoimune, duke përfshirë lupus, artrit rheumatoiddhe kanceret e gjakut.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,757FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles