CDC raporton një rënie në jetëgjatësinë në SHBA

spot_img

Jetëgjatësia në Shtetet e Bashkuara ra paksa në vitin 2017, ndërsa 10 shkaqet kryesore të vdekjeve mbetën të pandryshuara nga një vit më parë. Ekspertët shëndetësorë ia atribuan ndryshimin, pjesërisht, vetëvrasjeve dhe mbidozave të drogës.

Sipas një 29 nëntor 2018, raport mbi vdekshmërinë në SHBA të publikuar nga Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), jetëgjatësia e përgjithshme ra nga 78.7 vjet në 2016 në 78.6 në 2017. Jetëgjatësia për meshkujt ra nga 76.2 në 76.1, por mbeti e pandryshuar për gratë në 81.1 vjet.

Nga viti 2016 deri në vitin 2017, normat e vdekjeve të përshtatura sipas moshës u rritën për shtatë nga 10 shkaqet kryesore të vdekjes, duke përfshirë lëndimet e paqëllimshme, sëmundjet kronike të rrugëve të poshtme të frymëmarrjes, goditjet në tru, sëmundjen e Alzheimerit, diabetin, gripidhe pneumonidhe vetëvrasje.

LIDHUR: Kuptimi i vetëvrasjes – nga faktorët e rrezikut te parandalimi dhe si të merrni ndihmë

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,875FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles