Byrek me arra

spot_img

Përbërësit

 • Për brum
 • 2 gota qumësht i vakët
 • 1 gotë çaji ujë i vakët
 • 1 majë
 • 1 lugë kripë
 • 2 lugë sheqer pluhur
 • 3 lugë vaj vegjetal
 • Miell
 • Për ta lyer
 • 100 gr gjalpë
 • 1 tas arra

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Në një enë e vendosni majën, ujin e vakët dhe pastaj ia shtoni miellin dhe përbërësit e tjerë.

Duke e përzier do ta përfitoni një brumë të butë, brumin e lëni rreth 1 orë në pritje.

Brumin që e lamë në pritje e ndajmë në 3 dhe 4 pjesë, secilën pjesë të brumit e hapni në tryezë me pak miell.

Petët i lyejmë me gjalpin e shkrirë dhe arra të grimcuara, përmbi ia vendosim petët tjetër dhe kështu e vazhdojmë deri në renditjën e të gjitha petëve.

Petët i preni në pjesë të holla, petët i bëni role dhe e gjithë brumin e vendosni në tepsi.

Rreth 15 minuta  e lëni në pritje në tepsi pastaj e lyeni përmbi me të kuqët e vezës dhe e vëni në furrë për pjekje në temperaturë 190-200 gradë celsius rreth 40 minuta.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles