Burri nga Ohio gati humbi krahun në një sulm zebër në fermë

spot_img

Një pronar ferme në Ohajo u shtrua në spital pasi një nga zebrat e tij e sulmoi dhe gati ia hoqi krahun, thanë zyrtarët.

Deputetët e Zyrës së Sherifit të Qarkut Pickaway gjetën një burrë 72-vjeçar në tokë kur iu përgjigjën një telefonate për një kafshim kafshe rreth orës 17:30 të së dielës në Circleville, rreth 30 milje në jug të Columbus.

Pronari kishte qenë duke djegur furçën kur ai ktheu shpinën dhe zebra e sulmoi atë, tha nënkoloneli i Sherifit Johnathan R. Strawser. Ai tha se kishte gjashtë deri në shtatë zebra në një zonë të rrethuar në pronë.

Deputetët e Sherifit i përgjigjen një incidenti të një zebër që kafshoi një burrë më 13 mars 2023, në një fermë në Circleville, Ohio.
Deputetët e Sherifit i përgjigjen një incidenti në të cilin një zebër kafshoi një burrë në një fermë në Circleville, Ohio, të hënën.Zyra e Sherifit të Qarkut Pickaway

Një oficer pozicionoi një kryqëzor në një përpjekje për të bllokuar zebrat nga viktima, por një zebër e madhe mashkull “shumë armiqësore” sulmoi derën nga ana e shoferit të automjetit, sipas raportit të incidentit.

Oficeri i trembi zebrat duke përdorur borinë dhe sirenat e makinës.

Viktima është konstatuar me hemorragji në krahun e djathtë poshtë bërrylit dhe është dërguar me autoambulancë.

Ndërsa deputetët po kujdeseshin për viktimën, një oficer pa zebrën mashkull duke iu afruar stafit të EMS dhe familjes së viktimës, thuhet në raportin e incidentit.

Familja autorizoi deputetët të ulnin kafshën dhe pas përpjekjeve të dështuara për ta trembur duke bërtitur, një oficer e qëlloi dhe e vrau.

Raporti i incidentit tregoi se zebra ishte “agresive” me shumë mundësi sepse ishte “mbrojtëse” e zebrave të tjera në fushë, të gjitha femra.

Viktima u dërgua në spitalin Grant në Columbus dhe është duke u rikuperuar. Zyrtarët thanë se ai i është nënshtruar një numri operacionesh dhe do të ketë disa të tjera.

“Disa dëmtime në krahun e tij, por besojmë se e kanë shpëtuar. Pra, kjo është një gjë pozitive, sepse në fillim ata menduan se zebra e grisi plotësisht atë, “tha Strawser.

Strawer tha se sulmi i së dielës ishte një “gjë e çuditshme”. Ai tha se pronari i fermës i kishte pasur zebrat për “shumë kohë” dhe se zyra e sherifit nuk kishte histori që kafshët të ishin agresive.

Ai vuri në dukje se nuk ishte e paligjshme që njeriu të zotëronte zebrat. Të Departamenti i Bujqësisë në Ohio thotë se zebrat nuk konsiderohen “kafshë të egra të rrezikshme”, të cilat janë të paligjshme për t’u zotëruar.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles