Përbërësit

 • 1 kg domate te kuqe
 • 1 qepë
 • 4-5 thelbinjë hudhër
 • Pak rigon, krip, piper i zi
 • 1 luge e vogel vegete
 • 1 luge sheqer
 • 50 ml vaj ulliri

Hapat

 1. Domatat I pevleojme ne uje te nexehte dhe menjehere e veme ne uje te ftohet qe te qerohen me lehte.
 2. Qepen e grijme imet dhe fergojme ne vaj ulliri.
 3. Pastaj shtojme dhe hudhren e grire imet dhe melmesat(kripen,sheqerin,vegeten,rigonin).
 4. Pastaj shtojme domatat e grira dhe ziejme ngadale derisa te trashel lengu qe leshojne domatet(mundesisht te largojme pjesen e lengeshme me farat gjat grirjes se domateve).
 5. Pastaj kete mase e sshtypim me mjetin per pure,ose e veme ne blender dhe perziejme,ne kete menyre dendesia dhe pamaj do te behet shume e mire dhe homogjene.