Përbërësit

 • 4 patate
 • 1 qepë (të copëtuara imët)
 • 1 filxhan proshutë (e gatuar, e prerë në formë kubike)
 • 4 gota ujë
 • 1 preshë
 • 1 gotë bizele opcionale
 • 1 kubë supë pule
 • 5 lugë gjelle gjalpë
 • 5 lugë gjelle miell
 • 2 gota qumësht
 • kripë
 • piper i zi

Hapat

 1. Përziejmë patatet (të qëruara dhe të prera në formë kubike), qepët, preshin, bizelet, proshutën dhe ujin në një tenxhere. I lemë të vlojnë, pastaj i gatuajmë në temperaturë mbi mesataren derisa patatet të zbuten, rreth 10 deri në 15 minuta. I përziejmë me koncentratin e supës së pulës, kripën dhe piperin.
 2. Në një tigan, shkrijmë gjalpin në temperaturë mesatare. E trazojmë në miell me një pirun dhe e gatuajmë, duke e përzier vazhdimisht derisa të trashet, për rreth 1 minutë.
 3. E trazojmë ngadalë në qumësht, vazhdojmë të trazojmë në temperaturë mesatare derisa të trashet, deri në 5 minuta.
 4. Përziejmë përzierjen e qumështit në tenxhere dhe e gatuajmë derisa supa të nxehet.