Bukë e thjeshtë me miell

Bukë e thjeshtë me miell

Kjo bukë pa maja bëhet duke përdorur çdo miell të thjeshtë që keni në shtëpi. Është pak më e dendur se një bukë e tharë, por shumë e kënaqshme e lyer me gjalpë ose e zhytur në supë të nxehtë

Përbërësit

 • 500 gr miell i bardhë i thjeshtë ose miell integral, plus ekstra
 • 2 lugë bikarbonat sode
 • ½ lugë kripë e imët
 • 1 lugë gjelle sheqer
 • 350ml-400ml kos natyral ose dhallë
 • grusht të tërshërë ose fara, sipas dëshirës

Metoda

 • HAPI 1

  Ngroheni furrën në 200C/180C ventilator/gaz 6 dhe lyeni një tepsi prej 900g me pergamenë për pjekje. Vendosni një fletë pjekjeje të sheshtë në furrë që të nxehet shumë.

 • HAPI 2

  Përzieni miellin, bikarbohidratet, kripën dhe sheqerin në një tas të madh derisa të shpërndahen në mënyrë të barabartë. Bëni një pus në qendër dhe hidhni kosin. I bashkojmë për të bërë një brumë pak ngjitës.

 • HAPI 3

  E pudrosni brumin me miell shtesë dhe formoni një trung yndyror, rreth të njëjtës madhësi si kallaji. Vendoseni në kanaçe. Lyejeni një lugë druri në miell dhe bëni një vijë përgjatë qendrës. Sipër shtoni një grusht të vogël tërshërë ose fara, nëse dëshironi.

 • HAPI 4

  Piqni në tepsi të nxehtë për 40-45 minuta ose derisa të marrin ngjyrë kafe të artë. Lëreni të ftohet në tepsi më pas kaloni në një raft teli që të ftohet plotësisht përpara se ta prisni në feta.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,582FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles