Brumë pice i mbushur me gjizë

Përbërësit

  • 1 kg miell
  • 7 gr majë buke
  • 600 ml ujë
  • 20 gr kripë
  • 60 ml vaj vegjetal
  • Mbushja
  • 500 gr djathë
  • 10 ml vaj me aromë tartufi
  • Spec djegës sipas dëshirës

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Miellit ia shtojmë majën, kripën dhe i përziejmë, shtojmë ujin e vakët me vajin vegjetal.

Gatuajmë brumin, derisa të bëhet elastic, brumin e gatuar e lëmë në ambient të ngrohtë derisa të dyfishohet.

Pasi që është dyfishuar, e ndajmë në katër pjesë, I t’hollojmë fillimisht dy brumërat me trashësi 4-5mm.

Brumin e parë e mbushim me gjizë, spec djegës dhe majdanoz, e mbulojmë brumin e dytë të t’holluar, e mbyllim mirë nga anash.

Sipas dëshirës shtojmë pak spec djegës, marrim brumin tjetër e hedhim përmbi dhe e mbyllim mirë nga anash.

E pjekim në furrë për pjekje në temperaturë 220 gradë celsius, pas pjekjës sipërfaqja lyhet me vaj me aromë tartufi.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.

Previous article
Next article

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,684FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles