Artriti reumatoid dhe dietat e shpejta me lëngje: Çfarë duhet të dini

spot_img

2. Lëngjet janë më të shëndetshme kur frutat përdoren me masë

Pasi frutat të jenë të lëngshme, është e lehtë të konsumohen shumë pa e kuptuar. “Një filxhan lëng portokalli mund të kërkojë lëngun e tre ose më shumë portokalleve dhe mund të konsumohet brenda pak sekondash”, thotë Malik. “Kjo çon në një rritje të sheqerit në gjak,” paralajmëron ai, duke shtuar, “Disa studime po zbulojnë se këto pika mund të rrisin inflamacionin sistemik që mund të përkeqësojë simptomat e RA.” Perime jo niseshte si spinaqi dhe kale janë të larta në fibra dhe më pak kalori dhe mund të shtohen në recetat e lëngjeve për të ndihmuar në uljen e sheqerit duke shtuar lëndë ushqyese të vlefshme.

3. Është e panevojshme që lëngu si pastrues

“Nuk ka asgjë në thelb të gabuar me lëngjet, por unë do të kisha kujdes nga pretendimet se lëngja do të ‘pastrojë’ trupin,” thotë Malik. “Trupi i njeriut ka një numër kontrollesh dhe ekuilibrash për të detoksikuar dhe pastruar veten.”

4. Lëngu ka më pak fibra se frutat dhe perimet e plota

“Lëngjet e perimeve ruajnë shumë nga vitaminat, mineralet dhe fitokimikatet e pranishme në të gjithë ushqimin, por u mungojnë fibër diete që i mungojnë shumë dietat e shumicës së njerëzve”, thotë Palumbo. Të Fondacioni i Artritit sugjeron që ngrënia e një diete të lartë në fibra mund të ulë inflamacione cila ka qenë e lidhur me RA.

5. Lëngja nuk është një mjet i dobishëm për humbje peshe afatgjatë

Lëngja mund të jetë pjesë e një humbje peshe të shëndetshme program, me kusht që të mos mbështetet shumë tek ai. “Por unë nuk rekomandoj lëngje si një mjet për humbje peshe afatgjatë,” thotë Malik. “Ruajtja e humbjes së peshës kërkon stërvitje të rregullt, kontroll të porcioneve, Menaxhimi i stresitdhe sjellje të tjera të stilit të jetesës.

6. Shtoni proteina të ushqimit të vërtetë në lëngje dhe jo në pluhur proteinash

“Në përgjithësi, trupi metabolizon proteinat natyrore më mirë se ato të konsumuara nga burime sintetike,” thotë Malik. “Gjalpët dhe farat e arrave mund të jenë një plotësues i mirë për shumicën e lëngjeve.” Dhe mendoni dy herë përpara se të shtoni ndonjë erëz. Shafran i Indisë dhe xhenxhefili kanë një efekt anti-inflamator, por disa erëza mund të ndërhyjnë me medikamente, paralajmëron Malik. “Është gjithmonë më mirë të konsultoheni me një mjek përpara se t’i përfshini ato në dietën tuaj.”

Pasi të filloni me lëngjet, sigurohuni që ta pastroni rregullisht dhe tërësisht shtrydhësin tuaj sipas rekomandimeve të prodhuesit për të ndihmuar në parandalimin e sëmundjeve, pasi njerëzit me RA dhe çrregullime të tjera autoimune janë më të ndjeshëm ndaj infeksionit. sipas një studimi të publikuar në janar 2013 në revistë Reumatologjia.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,875FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles