BE-ja do të mirëpresë turistët e vaksinuar amerikanë këtë verë

spot_img

Më shumë se një vit pas mbylljes së udhëtimeve jo thelbësore nga shumica e vendeve për të kufizuar përhapjen e koronavirusit, BE po bëhet gati të mirëpresë turistët amerikanë që janë vaksinuar plotësisht kundër virusit.

Ursula von der Leyen, presidente e Komisionit Evropian e zbuloi atë në një intervistë me The New York Times.

“Amerikanët, me sa shoh unë, përdorin vaksina të miratuara nga Agjencia Evropiane e Barnave. Kjo do të mundësojë lëvizjen dhe udhëtimin e lirë drejt Bashkimit Evropian. Sepse një gjë është e qartë: Të 27 shtetet anëtare do të pranojnë, pa kushte, të gjithë ata që janë vaksinuar me vaksina të miratuara nga EMA”, tha ajo.

Agjencia Evropiane e Barnave ka miratuar të tre vaksinat që përdoren në Shtetet e Bashkuara, përkatësisht Moderna, Pfizer/BioNTech dhe Johnson & Johnson.

Deri më tani, udhëtimet jo thelbësore në Bashkimin Evropian janë ndaluar zyrtarisht me përjashtim të vizitorëve nga a listën e ngushtë të vendeve me raste shumë të ulëta të virusit.

Megjithatë, disa vende të BE-së si p.sh Greqia bëri përjashtime të vogla për të lejuar vizitorët nga jashtë bllokut.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles