Aligatori i vjedhur u kthye në kopshtin zoologjik të Teksasit pas 20 vitesh

spot_img

Një aligator 8 këmbësh që besohet se është marrë nga një kopsht zoologjik në Teksas dy dekada më parë dhe është mbajtur si kafshë shtëpiake, së fundmi është kthyer në kopshtin zoologjik, thanë zyrtarët javën e kaluar.

Aligatori u kthye në kopshtin zoologjik Animal World & Snake Farm në New Braunfels të premten, thanë kopshti zoologjik dhe Gardianët e Lojërave në Teksas.

Ajo u gjet pasi një gardian lojërash po hetonte gjuetinë e mundshme pa lejen e pronarit të tokës në një pronë ngjitur në kontenë rurale Caldwell, tha zëdhënësja e Game Wardens, Jen Shugert.

“Ajo po bënte kujdesin e saj të duhur, duke pyetur fqinjët nëse kishin parë apo dëgjuar ndonjë gjë në zonë, dhe pikërisht atëherë ajo u përplas me aligatorin,” tha Shugert.

tha kopshti zoologjik në një video të publikuar të premten se besohet se aligatori ishte vjedhur kur ishte një vezë ose një vezë nga një person që kishte qenë vullnetar në kopshtin zoologjik dekada më parë, tha kopshti zoologjik.

Personit iu dhanë dy citate, secila prej të cilave mbart një gjobë deri në 500 dollarë, tha Shugert. Emri i tyre nuk u bë i ditur.

Vendimi për të zhvendosur gatorin, i quajtur Tewa, u mor nga një gjykatës në fillim të shkurtit, tha Shugert.

Gardianët e lojërave raportuan se Tewa ishte e lumtur në habitatin e saj të ri. Ajo po prezantohej me aligatorët e tjerë dhe do të jetojë jetën e saj në objekt, tha kopshti zoologjik në video.

Kopshti zoologjik nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment të hënën mbrëma.

Aligatorët janë një specie vendase në Teksas, megjithëse është shumë më e zakonshme që autoritetet të marrin telefonata për ta më afër bregdetit, si afër Luizianës, tha Shugert. Qarku Caldwell është në Teksasin Qendror, në jug të Austin.

“Girti i lojës që iu përgjigj kësaj situate me aligator, kjo ishte thirrja e saj e parë me aligator”, tha ajo.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles