Alergjitë e pranverës parashikohet të godasin herët dhe fort

spot_img

Kruarja e syve, teshtitja dhe rrjedhja e hundëve për shkak të alergjitë e pranverës mund të arrijë më shpejt se kurrë këtë vit. Monitorimi nga i gjithë vendi sugjeron se numërimi i polenit jo vetëm që po fillon herët, por mund të thyejë rekorde.

Ekspertët thonë se ndryshimet klimatike dhe ndryshimi i modeleve të motit mund të jenë kryesisht fajtorë.

Si shembull, numri i polenit në Atlanta ishte në kufirin “ekstremisht të lartë” javën e kaluar, sipas monitoruesit të polenit. Atlanta Alergji dhe Astma — numërimet më të hershme kanë arritur këtë nivel në 30 vjet. Masat mbi 1.500 tregojnë se poleni është në zonën “ekstremisht të lartë” dhe të hënën, më 6 mars, numri total i polenit arriti në 1.605. Ditën tjetër, numri ishte dyfishuar në 3,967.

“Sezoni i polenit fillon më herët dhe zgjat më shumë”, thotë alergologu Stanley Fineman, MDi cili është i lidhur me Atlanta Alergy and Astma dhe është një zëdhënës i Kolegji Amerikan i Alergjisë, Astmës dhe Imunologjisë.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles