A mund të jetë Metformina një zgjidhje e lirë kundër plakjes?

spot_img

Ekspertët besojnë se, duke pasur parasysh rrethanat e duhura, njerëzit mund të jetojnë për 115 vjet të habitshëm, sipas Jetëgjatësia.io. Por plakja është faktori numër 1 i rrezikut për zhvillimin e sëmundjeve dhe gjendjeve kronike që shkurtojnë jetëgjatësinë tonë.

Jashtë ndryshimeve të përkushtuara të stilit të jetesës, si shmangia ushqimet e përpunuara dhe duke u ushtruar rregullisht, nuk ka hakera apo pilula magjike që janë vërtetuar se ngadalësojnë procesin e plakjes, të paktën jo ende.

Megjithatë, ka disa ilaçe që premtojnë rritjen e jetëgjatësisë së shëndetshme – duke përfshirë metforminanjë ilaç i përdorur gjerësisht që ul sheqerin në gjak tek njerëzit me diabet të tipit 2 duke përmirësuar përdorimin e hormonit insulinë nga trupi.

Metformina është gjerësisht e disponueshme, e lirë dhe e sigurt

Studiuesit në mbarë botën po eksplorojnë mënyra të shumta për të ndikuar në biologjinë e plakjes, thotë Jamie Justice, PhDstudiues dhe asistent profesor i gerontologjisë dhe mjekësia geriatrike në Shkollën e Mjekësisë Wake Forest në Winston Salem, Karolina e Veriut.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles