Agjërimi me ndërprerje ndihmon në kthimin e diabetit të tipit 2 në 3 burra: Studim

A mundet që kufizimi i dietës suaj për disa ditë në javë ta kthejë diabetin e tipit 2 në remision? Ky është pretendimi i diskutueshëm që po bëjnë shkencëtarët e një studimi të ri të vogël teksa ndezin zjarrin rreth një dietë modë e njohur si agjërimi me ndërprerje. Por shumë profesionistë shëndetësorë, përfshirë ata në Shoqatën Amerikane të Diabetit, argumentojnë se qasja mund të jetë e rrezikshme për njerëzit me diabet, trupat e të cilëve nuk mund të kontrollojnë sheqerin e tyre në gjak pa dietë të kujdesshme, medikamente dhe ndonjëherë menaxhim të insulinës.

studim, botuar më 9 tetor 2018, në revistë Raportet e rastit BMJagjërimi me ndërprerje, në të cilin ngrënia është e kufizuar gjatë periudhave të caktuara të ditës ose javës, thuhet se ka ndihmuar tre burra të moshës së mesme me diabet të tipit 2 të humbin peshë, të heqin insulinën e tyre dhe të reduktojnë ose heqin dorë nga mjekimi oral.

“Problemi është që ne nuk e trajtojmë diabetin si problem diete; ne e trajtojmë atë me shumë ilaçe dhe kjo nuk trajton kurrë problemin rrënjësor të diabetit, “thotë hetuesi kryesor Jason Fung, MD, specialist i veshkave në Spitalin Scarborough and Rouge në Toronto, Kanada, dhe autor i Udhëzues i plotë për Agjërimi dhe Kodi i Obezitetitnjë libër i vitit 2016 mendohet se ndihmon në popullarizimin e agjërimit me ndërprerje.

LIDHUR: A është i sigurt agjërimi me ndërprerje për njerëzit me diabet?

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,586FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles