Acquacotta

Acquacotta

Kjo supë tradicionale toskane, që do të thotë ‘ujë i gatuar’, shërbehet me një vezë të zier për më shumë pasurim – një fillim i përsosur ose drekë e lehtë.

Përbërësit

 • 3 lugë gjelle vaj ulliri
 • 3 selino shkopinj, të copëtuara
 • 2 karota të vogla të copëtuara
 • 1 qepë e kuqe të grira imët
 • 2 thelbet e hudhres të grira imët
 • 2 lugë gjethet e trumzës plus shtesë për të shërbyer
 • 50 g porcini i tharë kërpudha
 • 225 g domate kumbulla të pastruara dhe të prera
 • 850 ml lëng pule
 • 2 lugë gjelle majdanoz i grirë
 • 3 feta bukë të mirë me kore i thekur dhe i grisur në copa
 • 6 vezët

Metoda

 • HAPI 1

  Ngrohni vajin e ullirit në një tenxhere të madhe dhe skuqni butësisht selinon, karotat, qepën, hudhrën dhe trumzën për 10-15 minuta derisa të zbuten. Ndërkohë mbulojini porcini me ujë të nxehtë dhe ziejini për 15 minuta derisa të zbuten dhe të fryhen. Kullojini kërpudhat, duke rezervuar lëngun e njomjes, dhe grijini përafërsisht. Shtoni te perimet e zbutura së bashku me lëngun e njomjes dhe gatuajeni edhe për 5 minuta të tjera.

 • HAPI 2

  Përziejini domatet dhe ziejini për 10 minuta derisa të fillojnë të shpërbëhen, më pas derdhni lëngun dhe lërini të ziejnë lehtë.

 • HAPI 3

  Ziejini 6 vezët në një tenxhere të madhe të veçantë me ujë të zier për 3-4 minuta derisa të ziejnë, më pas hiqini me një lugë të prerë. Shtoni majdanozin dhe pak erëza në supë dhe përzieni bukën e thekur të grisur. Ndani supën në 6 tas dhe vendosni një vezë sipër secilit. Shërbejeni të shpërndarë me trumzë shtesë.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,586FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles