A mund të shkaktojë Keto diabetin? Studimi mbi minjtë sugjeron ndoshta

spot_img

dietë ketogjenee cila është e lartë në yndyrë dhe e ulët në karbohidrate, duket se rrit rrezikun e diabetit në afat të shkurtër, sugjeron një studim paraprak mbi minjtë. Studiuesit zbuluan se minjtë e ushqyer me dietë filluan të shfaqeshin shenjat e rezistencës ndaj insulinësnjë proces që mund të çojë në zhvillimin e diabetit të tipit 2, pas vetëm disa ditësh në dietë.

Dieta ketogjenike – ose shkurt dieta “keto” – ekziston për dekada. Më popullorisht, mjekët kanë caktuar dietën keto për të ndihmuar në kontrollin e konfiskimeve personat me epilepsisipas Fondacioni i Epilepsisë. Por vitet e fundit, njerëzit kanë filluar t’i drejtohen dietës me shpresën për të humbur peshë dhe, në disa raste, edhe më mirë. menaxhimin e diabetit të tipit 2. Studimet tregojnë se proceset metabolike ndryshojnë kur njerëzit konsumojnë një dietë të pasur me yndyrë, si mishi, dhe me pak karbohidrate, si bukë dhe makarona. Trupi kalon në një gjendje metabolike natyrore të quajtur ketozagjatë së cilës djeg dhjamin dhe jo karbohidratet për energji, sipas një përmbledhje e shkurtit 2014 e botuar në Gazeta Ndërkombëtare e Kërkimeve Mjedisore dhe Shëndetit Publik. Megjithëse marrja e karbohidrateve ndryshon në varësi të versionit të keto-s, njerëzit që ndjekin planin zakonisht e kufizojnë marrjen e karbohidrateve në më pak se 5 për qind të kalorive të tyre ditore, vëren Akademia e Ushqyerjes dhe Dietologjisë së Çikagos.

LIDHUR: Cili është ndryshimi midis Keto dhe Atkins?

Dieta keto është intriguese sepse duket se bie ndesh me mençurinë mbizotëruese për rëndësinë e uljes së marrjes së yndyrës për të parandaluar diabetin dhe sëmundjet e zemrës, thotë një bashkëautor i studimit të ri, Gerald Grandl, PhD, një studiues postdoktoral në Institutin. për Diabetin dhe Obezitetin në Qendrën Helmholtz në Mynih. ETH Zurich e kreu studimin me Spitalin Universitar të Fëmijëve të Cyrihut.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles