A mund të rikthehet diabeti i tipit 2 përmes humbjes së peshës?

Shifra specifike është marrë nga kërkimet e mëparshme: A studim i publikuar në maj 2016 në revistë Kujdesi për diabetin zbuluan se 40 për qind e njerëzve që humbën rreth 33 kilogramë dhe e mbajtën atë për gjashtë muaj një dietë me kalori të ulët ishin në gjendje ta dërgonin diabetin në remision.

Në atë studim, autorët arritën në përfundimin se diabeti i tipit 2 “është një gjendje potencialisht e kthyeshme”. Thënë kjo, nuk do të thotë që ju duhet të synoni të humbni 33 paund në mënyrë specifike. “Puna e mëtejshme për këtë është duke vazhduar, në lidhje me humbjen aktuale të peshës së nevojshme,” thotë bashkautori i studimit. Louise McCombie, RDbashkëpunëtor kërkimor në Universitetin e Glasgow në Skoci.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,587FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles