Si ndihet të kesh një aneurizëm të trurit

Kur dhe pse një aneurizëm i trurit kërkon kirurgji

Një aneurizëm i trurit është një fryrje e ngjashme me tullumbace në një enë gjaku që mund të shpërthejë. Midis 1.5 dhe 5 për qind e njerëzve kanë ose zhvillojnë një aneurizëm të trurit, sipas Shoqatës Amerikane të Stroke.

Duke pasur parasysh diagnozën, Mureddu dhe burri i saj, Chuck, shkuan në internet në Fondacioni i aneurizmit të trurit dhe gjeti një kirurg me përvojë në Spitalin e Përgjithshëm Massachusetts (MGH) në Boston për operacionin. Por do të kalonte edhe një muaj derisa ajo të futej me rrota në sallën e operacionit.

Kirurgu i saj shpjegoi se kur ajo kishte ndjerë dhimbje në kokë, aneurizma kishte rrjedhur gjak. Ai nuk priste që ajo të rrjedh gjak përsëri në katër javët e ardhshme dhe i duhej kohë për të studiuar mënyrën më të mirë për të vazhduar me operacionin. Aneurizma e Mureddu u konsiderua “gjigante” në 3.1 centimetra. Çdo aneurizëm mbi 2.5 centimetra – një inç – quhet gjigante, sipas Qendrës Neurovaskulare të MGH. E saja gjithashtu kishte vena që kalonin nëpër të, gjë që do të thoshte se kirurgu nuk do të ishte në gjendje thjesht ta heqë atë. Do të duhej të bënte dy anashkalime.

Edhe pse ajo nuk kishte simptoma deri atë ditë në palestër, mjekët e saj dyshuan se Mureddu kishte aneurizmën e trurit për disa kohë.

Ajo kishte një histori prej 23 vitesh migrena, ajo tha. “Unë do të merrja 12 deri në 18 migrenë në muaj ku do të sëmuresha. Por unë jetova në tre shtete gjatë atyre 23 viteve dhe askush nuk urdhëroi një skanim të kokës sime.”

Megjithatë, është e rëndësishme të theksohet se shumica e dhimbjeve të kokës nuk kërkojnë skanime të trurit. Shkaqet e migrena dhe dhimbje koke tensioni shpesh nuk zbulohen përmes testeve të tilla, të cilat janë gjithashtu të kushtueshme dhe ju ekspozojnë ndaj rrezatimit.

Jini të vetëdijshëm për këto simptoma të aneurizmit të trurit

Mund të kesh vërtet një aneurizëm të trurit dhe të mos e dish atë, thotë Mark Bain, MD, një neurokirurg me Qendrën Cerebrovaskulare në Klinikën Cleveland në Ohio. Nëse aneurizma nuk ka këputur, ajo zakonisht shkakton asnjë simptomësipas Fondacionit të aneurizmit të trurit.

Shikoni menjëherë një mjek nëse keni ndonjë nga këto simptoma, thotë Dr. Bain, që mund të nënkuptojë se një aneurizëm po ju shtyp trurin ose nervat:

  • Dhimbje koke në një vend
  • Dhimbje sipër ose pas syrit tuaj
  • Pupilat e zgjeruara
  • Shikim i paqartë ose i dyfishtë
  • Dobësi dhe mpirje
  • Fjalimi i paqartë

Nëse aneurizma shpërthen dhe gjaku derdhet në hapësirën rreth trurit tuaj, mund të keni atë që do ta konsideronit dhimbjen më të keqe të kokës në jetën tuaj.

“Disa pacientë e përshkruajnë atë si goditje në pjesën e pasme të kokës nga një vare,” thotë Bain. Simptoma të tjera përfshijnë ato që përjetoi Mureddu: të përziera, të vjella dhe vizion i papritur i paqartë ose i dyfishtë, si dhe një qafë e ngurtë, marramendje, ndjeshmëri ndaj dritës dhe venitje të qepallave. Ju gjithashtu mund të keni një goditje, vëren the Instituti Kombëtar i Zemrës, Mushkërive dhe Gjakut.

Nëse aneurizma nuk këputet, mjeku juaj mund të rekomandojë trajtim ose monitorim të kujdesshëm. Pasi të çahet, duhet trajtuar ose me kirurgji të hapur ose kirurgji endovaskulare, e cila bëhet brenda enëve të gjakut.

“Ne kemi marrë një faqe nga libri i mjekut të zemrës,” thotë Bain. Në disa raste, një kirurg mund të kalojë një kateter përmes arteries femorale në tru dhe të vendosë spirale për të mbyllur aneurizmën.

Pasi të keni pasur një aneurizëm të trurit, ju keni një Mundësi 10 deri në 15 për qind të kesh një tjetër, sipas Fondacionit të aneurizmit të trurit, dhe Bain thotë se kjo ka më shumë gjasa nëse je më i ri se 50 vjeç. “Pacientët e moshuar zakonisht nuk marrin një tjetër,” thotë ai. Përveç kësaj, nëse pini duhan dhe keni një aneurizmi, ka më shumë gjasa të këputet, thotë Bain.

Shërimi me sukses nga një aneurizëm

Rikuperimi i Mureddu nga operacioni i saj në prill 2013, dy muaj pas këputjes, ishte i gjatë dhe i mundimshëm. Ajo duhej të mësonte përsëri të fliste dhe të ecte. E vendosur, asaj iu deshën 10 muaj të mirë derisa u kthye pothuajse në veten e saj të vjetër.

Sot, ajo vazhdon ta menaxhojë gjendjen duke u ushqyer me një dietë të shëndetshme dhe duke punuar jashtë në palestër të paktën tre ditë në javë. Ajo gjithashtu sigurohet që truri i saj të jetë “aq aktiv sa ka qenë gjithmonë”, thotë Mureddu, i cili punon në financë. Në kohën e saj të lirë ajo luan diamant, Scrabble, dhe bën Sudoku për ta ndihmuar mendjen e saj të qëndrojë e mprehtë, dhe ajo kontrollon rregullisht një terapist dhe trajner shëndetësor.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,585FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles