A jemi gati për 988, linjën e re të urgjencës së shëndetit mendor?

spot_img

Linja e re telefonike e urgjencës për shëndetin mendor të Amerikës, 988, është vetëm disa javë larg nga nisja në të gjithë Shtetet e Bashkuara.

Duke filluar nga 16 korriku, njerëzit në Shtetet e Bashkuara mund të telefonojnë ose të dërgojnë mesazhe në këtë numër universal treshifror për t’u lidhur me Linjën Kombëtare të Vetëvrasjeve dhe Krizave – e cila financohet nga Administrata e Shërbimeve të Shëndetit Mendor dhe Abuzimit me Substancat e Departamentit të Shëndetësisë dhe Shërbimeve Njerëzore (SAMHSA). ).

Pasi të lansohet, 988 do të bëhet një mënyrë më e lehtë për t’u mbajtur mend për të hyrë në Linjën Kombëtare të Parandalimit të Vetëvrasjeve; por numri i vjetër – 800-273-TALK (8255) – do të jetë ende në shërbim dhe do t’i drejtojë telefonuesit në qendrën e thirrjeve të Lifeline gjithashtu.

“Të kesh një numër të lehtë për t’u mbajtur mend do të jetë shpëtimtar. Ka të bëjë me sigurimin që një krizë e shëndetit mendor të marrë një përgjigje të shëndetit mendor, “thotë Hannah Wesolowski, shefi i avokatisë në Aleancën Kombëtare për Sëmundjet Mendore (NAMI). NAMI dhe organizata të tjera, si Fondacioni Amerikan për Parandalimin e Vetëvrasjeve, janë përfshirë në zhvillimin dhe nxjerrjen e 988.

Previous article
Next article

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles