A është vërtet kaq i rrezikshëm #Thinspo? Të mbijetuarit e çrregullimeve të të ngrënit thonë po

“Çrregullimet e të ngrënit nuk janë si sëmundjet e tjera mendore,” tha Stephanie Zerwas, PhD, asistent profesor në Qendra e Ekselencës së UNC-së për Çrregullimet e Ushqimit, një program që ofron kujdes për individët me çrregullime të të ngrënit brenda Departamentit të Psikiatrisë në Universitetin e Karolinës së Veriut në Chapel Hill. “Njerëzit nuk ndihen krenarë që kanë sëmundje të tjera psikiatrike. Por ata që luftojnë me anoreksi nuk e kuptojnë se sa serioze është dhe kjo është ajo që ne shohim të luhet në internet. Ata po mbrojnë dhunën ndaj trupit.”

Sara, 25 vjeç, nga Yonkers, Nju Jork, e cila kërkoi që mbiemri i saj të mos përdoret për shqetësimet e privatësisë, ishte shumë anoreksike për tre vjet, duke kulmuar me një udhëtim në ICU kur zemra e saj ndaloi ndërsa ishte në një spital për rehabilitim. Ajo i krahason mesazhet #thinspo me një faqe interneti për të varur nga droga.

“Është si një faqe interneti pro-kokainës në realitet,” tha ajo. “Ashtu si hej, më shiko mua duke e bërë këtë të çarë. Më bën të ndihem mirë. Të tjerët janë xhelozë se sa e pabesueshme ndihem kur jam në të. Por shoqëria nuk e magjeps atë. Ajo magjeps të jesh i hollë, por realiteti A është e njëjta gjë. Është një varësi ndaj të qenit më i dobët dhe më i hollë, dhe një sëmundje mendore ku i drejtohesh plasaritjes, kockave dhe trupit, për të përforcuar një lloj lumturie.”

Halley Corapi, 23, studente në Universitetin e Tenesit në Chattanooga, vuajti nga anoreksia për gati 10 vjet. Ajo pajtohet se këto imazhe shpesh përshkruajnë çrregullimet e të ngrënit në një dritë pozitive, të cilat ajo thotë se mund të jenë tepër të dëmshme.

“Ato i bëjnë çrregullimet e të ngrënit të duken tragjikisht të bukura,” tha Corapi, “si kjo vajzë e hollë që do të fryhet nga era. Kjo është ajo që më nxit kur shoh këto foto, sepse kështu ndihesha. Është vërtet e dëmshme të paraqes një Çrregullimi i të ngrënit si një përrallë e trishtuar.”

Corapi zhvilloi një çrregullim të të ngrënit në shkollën e mesme, dhe në kohën kur u diplomua në klasën e tetë, ajo hante vetëm 300 kalori në ditë dhe humbi 20 kilogramë në pak muaj. Ajo e kaloi verën para vitit të parë të shkollës së mesme në një qendër rehabilitimi dhe u bë mjaft e shëndetshme për të filluar shkollën në vjeshtë. Gjatë gjithë adoleshencës së saj, ajo hëngri mjaftueshëm për të mbajtur një peshë trupore që nuk konsiderohej anoreksike, por megjithatë vazhdoi shumë nga ritualet që lidhen me çrregullimin e të ngrënit, duke përfshirë kufizimin e rëndë të kalorive dhe obsesionin mbi numërimin e kalorive.

LIDHUR: Rreziqet e çrregullimeve të të ngrënit

Ndonëse Corapi është në atë që ajo i referohet paraprakisht tani si shërim, kur ndeshet me një imazh #thinspo, mendimet e njohura dhe bezdisëse që lidhen me çrregullimin e saj të të ngrënit rishfaqen shpejt.

“Përpiqem ta shmang atë pjesë të internetit”, tha ajo. “Kur i shoh ato imazhe, është e vështirë sepse ndjej një ndjenjë të çuditshme lidhjeje me këto vajza. Ato nuk janë të famshme. Ata vishen si unë. Ne jemi në të njëjtin nivel. Por pastaj mendoj me vete, “Unë nuk ‘duke kaq e dobët’ dhe kjo më kthen në mënyrën se si ndihesha si adoleshente.”

Si Sara ashtu edhe Corapi thonë se pas ndjenjave fillestare të regresionit kur panë këto imazhe, ata kujtojnë se sa e tmerrshme ishte të jetosh me një çrregullim të të ngrënit dhe e zhvendosin fokusin në diçka pozitive. Por nuk është kështu për të gjithë.

“Nuk ka asnjë përgjigje përfundimtare se çfarë efekti kanë këto imazhe, dhe është e ndryshme për çdo person,” tha Genevieve Roanhouse, drejtoreshë dhe kliniciste në Qendra Renfrew në Baltimore, një degë e objekteve të para dhe më të mëdha të vendit për trajtimin e çrregullimeve të të ngrënit. “Duke parë një nga këto foto mund të vërë një person në një rikthim, mund të sjellë një tjetër më afër një rikthimi dhe mund të rrezikojë shëndetin mendor të të tjerëve.”

A duhet të ndalohen këto Hashtags?

Dialogu për çrregullimin e të ngrënit nuk është asgjë e re në internet. Që në ditët e para të tabelave të mesazheve dhe dhomave të bisedave, ueb-i ka qenë një vend ku ata që jetojnë me çrregullime të të ngrënit mund të mblidhen dhe të mbështesin zakonet e rrezikshme të njëri-tjetrit (shpesh të referuara si faqe interneti pro-ana dhe pro-mia, për pro-anoreksikët. dhe pro-bulimia). Por niveli i gjerë i shtrirjes dhe lehtësia e disponueshmërisë së ofertave të mediave sociale janë ato që kanë shqetësuar shumë ekspertë.

“Njerëzit mund të jenë thjesht duke shfletuar burimet e tyre sociale dhe pa dashje hasin në një nga këto imazhe ose mesazhe pa e kërkuar as atë, dhe kjo mund të jetë vërtet e dëmshme”, tha Roanhouse.

Në vitin 2013, shërbimi i mediave sociale për ndarjen e fotografive Instagram ndaloi hashtags #thinspo dhe #thinspiration, ndër të tjera që i konsideronte të dëmshme, dhe përditësoi udhëzimet e tij të komunitetit për të denoncuar promovimin dhe lavdërimin e vetëlëndimit. Pinterest dhe Tumblr bënë përditësime të ngjashme me udhëzimet e tyre të komunitetit, megjithëse hashtags janë ende të kërkueshëm.

Shumë ekspertë, duke përfshirë Roanhouse, duartrokasin këto përpjekje edhe pse pranojnë se këto vende janë të vështira për t’u kontrolluar.

“Edhe nëse një hashtag është i ndaluar, njerëzit do të fillojnë të përdorin drejtshkrime të ndryshme të fjalës,” tha ajo.

Emma Bond, PhD, një pedagoge e lartë në Shkollën e Shkencave Sociale të Aplikuara në Kampusin Universitar Suffolk, në Suffolk, Angli, e cila ka bërë kërkime të gjera në faqet e internetit dhe komunitetet pro çrregullimeve të të ngrënit, tha se ajo beson se faqet e mediave sociale kanë përgjegjësinë për të kufizuar këto mesazhe, por pranon se ka një argument se kjo cenon lirinë e fjalës.

“Mund të argumentohet se është e drejta e tyre të marrin pjesë në shoqërinë e informacionit dhe është e drejta e tyre të japin mendimin e tyre dhe të ndajnë. informacion mbi çrregullimet e të ngrënit,” ajo tha.

Ekspertët thonë se prindërit mund të ndihmojnë duke sjellë ndërgjegjësimin për këto mesazhe pro çrregullimeve të të ngrënit në shkolla dhe duke vendosur kontrolle prindërore duke bllokuar këto faqe në kompjuterin e tyre të shtëpisë.

Mediat sociale si një mjet për të luftuar çrregullimet e të ngrënit

Megjithëse mediat sociale mund të përdoren për të përhapur mesazhe të dëmshme në lidhje me çrregullimet e të ngrënit, ka shpresë se ato mund të përdoren gjithashtu për të bërë diçka të mirë.

Shoqata Kombëtare për Çrregullimet e Ushqimit (NEDA) do të presë disa ngjarje të mediave sociale gjatë Javës Kombëtare të Ndërgjegjësimit për Çrregullimet e Ushqimit 23 shkurt – 1 mars, duke përfshirë #Kap Shpresën fushatë, ku pjesëmarrësve u kërkohet të ngarkojnë foto që inkurajojnë trupin e shëndetshëm në Instagram.

Në mënyrë të ngjashme, Qendra Renfrew, së bashku me NEDA, po sponsorizon fushatën e dytë vjetore Barefaced & Beautiful, Without & Brenda gjatë Javës së Ndërgjegjësimit NEDA. Gjatë gjithë javës, grave në mbarë vendin u kërkohet të ngarkojnë foto të tyre pa grim në llogaritë e tyre në rrjetet sociale me hashtag. #Bukuri me fytyre te zhveshur.

“Qëllimi është të promovohet vetë-pranimi,” tha Roanhouse. “Nuk ka të bëjë vetëm me kilogramët. Ideja se si shoqëria e shikon bukurinë është e lidhur me çështjet më të gjera të imazhit të trupit dhe vetëvlerësimit që janë problematike tek ata që jetojnë me çrregullime të të ngrënit. Gjithçka është e ndërlidhur”.

Sara pajtohet se mediat sociale mund të jenë një mjet i fuqishëm për të promovuar imazhin pozitiv të trupit.

“Mediat sociale kanë nevojë për më shumë gra të vërteta, të pa fotoshopuara, të djersitura apo me takat e tyre më seksi që festojnë veten dhe shëndetin e tyre, jo për t’u rrahur në shpinë për kockat e jakës dhe gjashtë-paketat e tyre”, tha ajo. “Gjashtë pako zbehet, por shëndeti dhe shpirti juaj i brendshëm do të qëndrojnë me ju përgjithmonë.”

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,586FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles