10 gjërat që doktori juaj nuk do t’ju tregojë për një MRI

spot_img

Jeni të planifikuar për një MRI. Ju përgatiteni duke hequr bizhuteritë, rripat dhe veshjet tuaja me zinxhirë. Por ja çfarë duhet të dini që doku juaj mund të mos e përmendë:

1. Një MRI është tepër e zhurmshme. Prisni kërcitje dhe goditje që tingëllon si një çekiç gjatë MRI, dhe mund të variojë nga 82 në 118 decibel. Merrni veshët me shkumë ose silikoni, ose kërkoni ato përpara se të futeni në tubin MRI. Fëmijë – dhe disa të rritur – të cilët mund të tremben nga tingulli mund të ketë nevojë për qetësim në mënyrë që të qëndroni të shtrirë gjatë provës.

2. Ju mund të jeni në një mënyrë më të gjatë se sa keni pritur. Në disa raste, një procedurë e thjeshtë 15-minutëshe mund të kthehet në një orë në dukje të pafund. Pra, përgatituni duke ngrënë një meze të lehtë paraprakisht dhe sigurohuni që së pari të shkoni në tualet. Nëse nuk keni pasur një moment për veten tuaj për një kohë, mund të shijoni vetminë.

3. Mund të vendoset ankthi. Ju mund të përjetoni frikë, ose nëse ju vuajnë nga ankthi, mund të ndiheni klaustrofobik brenda aparatit MRI. Ju ndihmon të mbyllni sytë përpara se të hyni brenda dhe t’i mbani të mbyllur. Mundohuni të mendoni për gjëra zbavitëse – ose për njerëzit ose kafshët shtëpiake që doni. Disa njerëz përfitojnë nga marrja e ilaçeve kundër ankthit përpara MRI.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles