8 hotelet më të mira në Paris (Përditësuar 2024)

spot_img

Një ditë me diell duke parë lumin në Paris, Francë me ndërtesa të vjetra në sfond
Postuar: 3/7/2024 | 7 mars 2024

Parisi është një nga qytetet e mia të preferuara në botë. Është një qytet që e kam vizituar pafundësisht, kam jetuar atje, kam bërë turne atje. Unë jam një nga ata njerëz që mendojnë se i përshtatet gjithë zhurmës.

Por, është gjithashtu një qytet i madh, i përhapur me 20 lagje të ndryshme dhe qindra hotele (këtu është shpërndarja e qytetit nga lagjja ime sipas lagjes).

Unë shtroj shumë pyetje se në cilën zonë të qytetit të qëndroj (përgjigjja në postimin e mësipërm).

Por, në këtë postim, dua të flas për hotelet e mia të preferuara. Kam qëndruar në qindra hotele në Paris. Disa të mira, disa vërtet të tmerrshme. Për t’ju ndihmuar të planifikoni udhëtimin tuaj, këtu është lista ime e hoteleve më të mira në Paris:

1. Hotel Bar Paris Bastille

Një dhomë hoteli e pastër, moderne dhe e rehatshme në hotelin Oh La La në Paris, FrancëNjë dhomë hoteli e pastër, moderne dhe e rehatshme në hotelin Oh La La në Paris, Francë
Më pëlqen vendndodhja e këtij hoteli: është fjalë për fjalë pikërisht përballë Bastilles. Një boutique hotel me tre yje, dhomat e hijshme kanë një dekor modern dhe minimalist, por nuk janë shumë të mëdha. Megjithatë, ato janë vërtet të dizajnuara mirë, duke përdorur hapësirën në mënyrë efikase, kështu që nuk do të ndiheni të ngushtë. Ato gjithashtu kanë izolim të shkëlqyer të zërit, shumë dritë natyrale falë dritareve të mëdha, si dhe televizorë me ekran të sheshtë, AC, kazan dhe Wi-Fi falas. Banjat, ndonëse të vogla, kanë presion të madh uji.

Mendoj se ky është një nga vendet me vlerë më të mirë në zonë. Ka një bar në katin e parë që është i përsosur për t’u çlodhur pas një dite eksplorimi. Shërben gjithashtu një lyerje të shijshme mëngjesi, me shumë larmi (duke përfshirë bukë të freskët dhe briosh, petulla, vezë dhe djathë).

Rezervoni këtu!

2. Hotel Minerve

Një dhomë e vogël por komode hoteli në butik në Hotel Minerve në Paris, FrancëNjë dhomë e vogël por komode hoteli në butik në Hotel Minerve në Paris, Francë
I vendosur pranë Notre Dame dhe Sorbonne, ky hotel me tre yje ndodhet brenda një ndërtese historike Haussmannian të vitit 1864 të kompletuar me ballkone me lule. Brendësia historike përmban mure guri të ekspozuar, trarë të dukshëm druri dhe vepra arti origjinale në të gjithë. Më pëlqen shumë mëngjesi i shkëlqyeshëm i përhapur çdo mëngjes (me një kosto shtesë) që përfshin shumë djathë, mish dhe fruta të freskëta.

Dhomat e rinovuara së fundmi janë të vogla por të rehatshme dhe përfshijnë përfitime të zakonshme si TV me ekran të sheshtë, tavolinë, AC dhe Wi-Fi falas. Banjat, megjithëse janë gjithashtu të vogla, janë të pacenuara dhe kanë dushe reshjesh me presion të shkëlqyer uji. Dhomat janë gjithashtu të izoluara mirë nga zëri, megjithëse hoteli është në një rrugë më të qetë, kështu që ka pak zhurmë trafiku. Mendoj se kjo është zgjidhja më e mirë buxhetore për udhëtarët që duan diçka të përballueshme, por nuk preferojnë të qëndrojnë në një bujtinë.

Rezervoni këtu!

3. Pavillon de la Reine

Një dhomë hoteli e ndritshme dhe e gjerë në hotelin Pavillion de la Reine në Paris, FrancëNjë dhomë hoteli e ndritshme dhe e gjerë në hotelin Pavillion de la Reine në Paris, Francë
Pavillon de la Reine është një hotel me pesë yje në Place des Vosges, një nga sheshet më të bukura dhe më të vjetra në botë. Hoteli ka qenë rezidenca e Mbretëreshës Anne të Austrisë. Ndërtesa e shekullit të 17-të e mbuluar me hardhi është e mrekullueshme, me një kopsht të bukur të brendshëm të oborrit dhe një banjë me hamami, vaskë të nxehtë dhe palestër.

Dhomat janë të gjitha të dekoruara në mënyrë unike dhe bujare, me orendi aristokratike si llambadarë të përpunuar dhe arte të bukura në muret e veshura me pëlhurë. Të gjitha dhomat janë të rehatshme dhe të qeta, dhe megjithëse nuk janë të mëdha, ato ofrojnë shumë dritë natyrale nga dritaret e mëdha. Çdo dhomë ka AC, Wi-Fi falas, minibar, tavolinë dhe TV me ekran të sheshtë. Banjat janë të bollshme dhe kanë pllaka elegante, si dhe produkte luksoze të banjës. Mëngjesi nuk është i përfshirë, dhe megjithëse nuk është i lirë, ai është i jashtëzakonshëm (restoranti me yje Michelin në vend ia vlen të vizitohet nëse dëshironi të spërkatni). Parisi ka disa vende luksoze dhe mendoj se ky është një nga më të mirët nëse doni të shpenzoni pak brumë.

Rezervoni këtu!

4. Le Relais Montmartre

Një dhomë hoteli shumëngjyrëshe me prekje antike në hotelin Le Relais në Paris, FrancëNjë dhomë hoteli shumëngjyrëshe me prekje antike në hotelin Le Relais në Paris, Francë
Ky hotel i lezetshëm me katër yje ndodhet në një rrugë të qetë në Montmartre, një nga zonat e mia të preferuara të qytetit. Dhomat kanë një bukuri fshatar, me trarë të ekspozuar dhe mobilje të cilësisë së mirë. Ato përmbajnë gjithashtu ngjyra të buta pastel dhe pëlhura me lule, duke krijuar një atmosferë relaksuese për qëndrimin tuaj. Një mëngjes kontinental shërbehet çdo mëngjes, dhe megjithëse nuk është i përfshirë në çmim, ai shërbehet në një bodrum të vërtetë komod të harkuar poshtë hotelit.

Ashtu si shumica e hoteleve në Paris, dhomat këtu nuk janë të mëdha, por ato janë shumëngjyrëshe dhe të ndritshme. Ato përfshijnë gjithashtu Wi-Fi falas, një aparat kafeje/çaji, minibar, tavolinë dhe TV me ekran të sheshtë. Banjat janë pak të vjetruara, por gjithçka është e pastër dhe presioni i ujit është i madh. Hoteli është gjithashtu vetëm tre minuta në këmbë nga Moulin Rouge, kështu që ju me të vërtetë nuk mund ta mposhtni këtë vendndodhje. Është gjithashtu një nga hotelet më të përballueshme në zonë, veçanërisht për klasin e shërbimit që merrni.

Rezervoni këtu!

5. Hotel Wyld Saint Germain

Një dhomë hoteli me humor dhe plot ngjyra në Hotel Wyld në Paris, FrancëNjë dhomë hoteli me humor dhe plot ngjyra në Hotel Wyld në Paris, Francë
Ky butik hotel me tre yje është super elegant. Çdo dhomë me ajër të kondicionuar është e dekoruar me ngjyra të ndezura, si p.sh. jorgan shumëngjyrësh ose murale të ndritshme në mure (disa dhoma madje kanë drita me ngjyra). Ka një stil të veçantë arti në dekor. Është vetëm një shëtitje e shkurtër deri në Pantheon dhe Notre Dame, dhe ka një mëngjes të thjeshtë kontinental me briosh të freskët të përditshëm (me një tarifë shtesë, megjithëse është një vlerë mjaft e mirë).

Dhomat kanë një TV me ekran të sheshtë, kazan elektrik dhe Wi-Fi pa pagesë. Ato nuk janë të mëdha, por janë të dizajnuara mirë dhe kanë gjithçka që ju nevojitet për një qëndrim të rehatshëm. Disa dhoma kanë edhe ballkone. Banjat, edhe pse të vogla, kanë pajisje moderne dhe pllaka shumëngjyrëshe. Dushet gjithashtu kanë presion të mirë të ujit.

Rezervoni këtu!

6. Pullman Paris Tour Eiffel

Një dhomë hoteli elegante dhe moderne pranë Kullës Eifel në Paris, FrancëNjë dhomë hoteli elegante dhe moderne pranë Kullës Eifel në Paris, Francë
Ky hotel me katër yje ndodhet nën hijen e Kullës Eifel. Fjalë për fjalë nuk mund të qëndroni shumë më afër se kaq (disa dhoma kanë edhe ballkone me pamje nga kulla). Hoteli është modern dhe minimalist, dhe gjithçka është e hijshme dhe e pastër. Ka një restorant elegant në vend (ku mund të hani mëngjes në mëngjes), si dhe një bar vere. Të dyja kanë shumë gjelbërim dhe bimë që me të vërtetë ndriçojnë hapësirën. Hoteli ka gjithashtu një qendër fitnesi (e hapur 24/7).

Dekoruar në një stil bashkëkohor, dhomat kanë krevate komode, një tavolinë, TV me ekran të sheshtë me Chromecast, makineri Nespresso, stacione docking Alexa dhe rroba banjosh prej pelushi. Banjat janë të mëdha, me dushe të bollshme shiu që kanë presion të shkëlqyeshëm të ujit. Nëse dëshironi të qëndroni pranë Kullës Eifel, qëndroni këtu.

Rezervoni këtu!

7. Hotel Thérèse

Një dhomë komode hoteli me një krevat mbretëreshë, ndriçim të butë, një pikturë në mure dhe ngjyra pastel në të gjithë Parisin, FrancëNjë dhomë komode hoteli me një krevat mbretëreshë, ndriçim të butë, një pikturë në mure dhe ngjyra pastel në të gjithë Parisin, Francë
Ky butik hotel me katër yje ndodhet në një ndërtesë të restauruar të shekullit të 18-të në qendër të Parisit. Një biznes i drejtuar nga familja, hoteli është komod dhe mikpritës (stafi me të vërtetë shkon mbi dhe përtej). E vlerësoj vëmendjen e hotelit për qëndrueshmërinë, dekorin elegant dhe mëngjesin e jashtëzakonshëm. Ai përmban një përzgjedhje të mrekullueshme të pastave të sapopjekura, djathrave artizanale, frutave, vezëve dhe kosit.

Dhomat janë kompakte (por kjo është e pritshme në një vend kaq qendror) dhe kanë një dekor elegant me vepra arti unike të kuruara nga pronarët. Të gjitha dhomat përfshijnë një tavolinë, altoparlantë Bluetooth, TV me ekran të sheshtë me Chromecast, minibar dhe rroba banjosh prej pelushi. Banjat janë gjithashtu mjaft të vogla, por ato janë të pastra me gaz me dushe dhe produkte luksoze të banjës. Është një nga vendet e mia të preferuara për të qëndruar në qytet.

Rezervoni këtu!

8. Hotel du Louvre

Një dhomë hoteli parizian me një krevat mbretëreshë, pikturë në mur dhe një dritare të hapur që tregon arkitekturën ikonike të Parisit në sfondNjë dhomë hoteli parizian me një shtrat me madhësi mbretëreshë, pikturë në mur dhe një dritare të hapur që tregon arkitekturën ikonike të Parisit në sfond
Ky hotel me pesë yje ndodhet gjithashtu në një ndërtesë historike në qendër të Parisit (është fjalë për fjalë përballë Luvrit). Është një pronë e Hyatt (përdorni pikë nëse mundeni) dhe është rinovuar së fundmi. Lobi është madhështor dhe madhështor, me dysheme mermeri dhe tavane të larta. Ka një bar tradicionale në vend që shërben një mëngjes të shkëlqyer edhe në mëngjes. Ka një sallë pritjeje elegante për koktej që shërben pije botanike dhe pjata sezonale nën një çati të bukur xhami. Dy herë në javë, këtu ka edhe xhaz live (një plus i madh në librin tim).

Dhomat janë të dekoruara me stil dhe të ndritshme dhe të ajrosura falë dritareve të mëdha. Ata janë gjithashtu të izoluar mirë që të mos dëgjoni shumë zhurmë nga rruga. Të gjitha dhomat kanë një mini frigorifer, një minibar, TV me ekran të sheshtë, kazan elektrike dhe makinë Nespresso dhe një tavolinë. Banjat janë të ngjyrosura me produkte luksoze të banjës, rroba dhe pantofla. Kjo është një zgjedhje vërtet e bukur për një qëndrim më të lartë në zemër të qytetit.

Rezervoni këtu!

***

Parisi është menduar për t’u zbërthyer, për t’u eksploruar me një ritëm të qetë ndërsa gjarpëron rrugët e tij gjarpëruese. Por është gjithashtu një qytet i madh dhe i përhapur me mijëra vende për të qëndruar. Duke zgjedhur nga një nga hotelet e mësipërme, do të përgatiteni për një udhëtim të paharrueshëm në Qytetin e Dritave.

Merrni udhëzuesin tuaj të thelluar të buxhetit në Paris!

Merrni udhëzuesin tuaj të thelluar të buxhetit në Paris!Merrni udhëzuesin tuaj të thelluar të buxhetit në Paris!

Për më shumë informacion të thelluar, shikoni udhëzuesin tim për në Paris, shkruar për udhëtarët me buxhet si ju! Ai heq pushin e gjetur në udhëzues të tjerë dhe merr direkt në informacionin praktik që ju nevojitet për të udhëtuar nëpër Paris. Do të gjeni itinerare të sugjeruara, buxhete, mënyra për të kursyer para, gjëra për të parë dhe bërë brenda dhe jashtë rrugës, restorante joturistike, tregje, bare, këshilla për transportin dhe sigurinë dhe shumë më tepër! Kliko këtu për të mësuar më shumë dhe për të marrë kopjen tuaj sot!

Rezervoni udhëtimin tuaj në Paris: Këshilla dhe truket logjistike

Rezervoni fluturimin tuaj
Përdorni Skyscanner për të gjetur një fluturim të lirë. Ata janë motori im i preferuar i kërkimit, sepse ata kërkojnë faqe interneti dhe linja ajrore anembanë globit, kështu që ju gjithmonë e dini që asnjë gur nuk lihet pa lëvizur.

Rezervoni akomodimin tuaj
Ju mund të rezervoni hotelin tuaj me Hostelworld pasi ata kanë inventarin më të madh dhe ofertat më të mira. Nëse dëshironi të qëndroni diku tjetër përveç një hosteli, përdorni Booking.com pasi ata vazhdimisht kthejnë çmimet më të lira për bujtina dhe hotele të lira.

Nëse jeni duke kërkuar për më shumë vende për të qëndruar, këtu janë bujtinat e mia të preferuara në Paris.

Dhe, nëse po pyesni se në cilën pjesë të qytetit të qëndroni, këtu është shpërndarja e lagjes sime të qytetit.

Mos harroni sigurimin e udhëtimit
Sigurimi i udhëtimit do t’ju mbrojë nga sëmundjet, lëndimet, vjedhjet dhe anulimet. Është një mbrojtje gjithëpërfshirëse në rast se ndonjë gjë shkon keq. Unë kurrë nuk shkoj në një udhëtim pa të pasi më është dashur ta përdor shumë herë në të kaluarën. Kompanitë e mia të preferuara që ofrojnë shërbimin dhe vlerën më të mirë janë:

Keni nevojë për një udhëzues?
Parisi ka disa turne vërtet interesante. Kompania ime e preferuar është Bëj shëtitje. Ata kanë udhërrëfyes ekspertë dhe mund t’ju çojnë në prapaskenë në atraksionet më të mira të qytetit. Ata janë kompania ime e udhëtimeve në këmbë.

Po kërkoni kompanitë më të mira për të kursyer para?
Shikoni timen faqe burimi për kompanitë më të mira për t’u përdorur kur udhëtoni. Unë listoj të gjitha ato që përdor për të kursyer para kur jam në rrugë. Ata do t’ju kursejnë para edhe kur të udhëtoni.

Dëshironi më shumë informacion mbi Parisin?
Sigurohuni që të vizitoni tonë udhëzues i fuqishëm i destinacionit në Paris për më shumë këshilla planifikimi!

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles