7 hotelet më të mira në New York City (Përditësuar 2024)

spot_img

Pamje panoramike ajrore Statuja e Lirisë dhe me horizontet e Manhattan dhe Jersey City në sfond
Postuar: 3/7/2024 | 7 mars 2024

Qyteti i Nju Jorkut është qyteti më ikonë dhe më i vizituari në Shtetet e Bashkuara. Me horizontin e tij të veçantë, lagje të ndryshme, muzetë e klasit botëror, prodhime të jashtëzakonshme të Broadway-it dhe vatra e shkrirjes së kulturave, NYC tërheq miliona vizitorë çdo vit. (Është gjithashtu vendi që unë e quaj shtëpi.)

Qyteti i Nju Jorkut është i madh. Domethënë dhjetë milionë njerëz jetojnë këtu. Ku qëndroni kur jeni këtu? Ka kaq shumë hotele për të zgjedhur.

Për t’ju ndihmuar të planifikoni vizitën tuaj dhe të ngushtoni opsionet tuaja, këtu është lista ime e hoteleve më të mira në NYC:

1. Hotel East Village

Dhomë hoteli me diell me mure të ekspozuara me tulla, një krevat dopio dhe një TV me ekran të sheshtë në mure në East Village Hotel në NYCDhomë hoteli me diell me mure të ekspozuara me tulla, një krevat dopio dhe një TV me ekran të sheshtë në mure në East Village Hotel në NYC
I vendosur në East Village, lagjja ime absolutisht e preferuar në NYC, ky butik-hotel apartamentesh drejtohet më shumë si një Airbnb sesa një hotel tradicional. Ju dërgohet një kod përpara mbërritjes për të kontrolluar dhe nuk ka staf apo restorant në vend (ndonëse një post i The Bean, një kafene e njohur në NYC, është pikërisht poshtë). Apartamentet në studio janë projektuar për të pasqyruar frymën boheme të lagjes, me dekor artistik bashkëkohor, mure të bukura të ekspozuara me tulla dhe shumë dritë natyrale. Kuzhinat përfshijnë një sobë, frigorifer, mikrovalë, pjatalarëse dhe enë argjendi.

Dhomat përfshijnë shtretër të rehatshëm me jastëk, dushe me presion të mirë uji, TV me ekran të sheshtë dhe produkte falas për banjë. Gjithçka është mjaft kompakte, por në një zonë me pak hotele, kjo është një nga pikat me vlerë më të mirë. Qëndroni këtu nëse dëshironi të jeni në një vend qendror me mijëra restorante dhe bare të shkëlqyera në majë të gishtave.

Rezervoni këtu!

2. Marlton

Dhomë madhështore hoteli me një ballë krevati të praruar, llamba në të dyja anët e krevatit dhe me kurorë të bardhë në mure në Hotel Marlton në NYCDhomë madhështore hoteli me një ballë krevati të praruar, llamba në të dyja anët e krevatit dhe me kurorë të bardhë në mure në Hotel Marlton në NYC
Fillimisht i ndërtuar në vitin 1900, ky butik-hotel historik në Greenwich Village ka qenë shtëpia e shumë grupeve boheme të zonës, duke përfshirë një nga shkrimtarët e mi të preferuar, Jack Kerouac (madje ai shkroi disa novela këtu). Më pëlqen që rinovimet e shumta të hotelit e ruajtën ende estetikën e tij klasike. Brendësia e bukur ka një ndjesi madhështore, me mbulesa të zbukuruara, dysheme me parket me kurriz peshku dhe orendi të cilësisë së mirë, si ndriçues prej bronzi, qilima të zbukuruar dhe mobilje të bëra me porosi. Stafi është gjithashtu super miqësor.

Dhomat janë goxha të vogla, por të dizajnuara mirë për të shfrytëzuar hapësirën. Ato vijnë me televizorë me ekran të sheshtë, krevate komode me shtrat prej pelushi, garderobë, minibare dhe banjo mermeri. Marlton është gjithashtu shtëpia e një bari të shkëlqyeshëm që shërben kokteje të pabesueshme, dhe ka gjithashtu një mëngjes falas. Unë mendoj se është vlera më e mirë për paratë tuaja në zonë.

Rezervoni këtu!

3. voco Franklin

Dhomë e thjeshtë hoteli me mure blu të thellë, një llambadar dhe karrige ulur pranë një shtrati mbretëreshë në hotelin voco The Franklin në NYCDhomë e thjeshtë hoteli me mure blu të thellë, një llambadar dhe karrige ulur pranë një shtrati mbretëreshë në hotelin voco The Franklin në NYC
Ky hotel me tre yje ndodhet në një gur të murrmë të shekullit të 19-të në Upper East Side, në lagjen ku unë jetoj (nëse më shihni, më thoni përshëndetje!). Dhomat këtu janë të thjeshta, por hoteli ka disa përfitime të shkëlqyera, si një bar ekspres 24-orësh falas dhe një orar standard për arkëtim vonë (12 pasdite). Restoranti aktualisht është duke u rinovuar kështu që nuk ka mëngjes në vend, por ka shumë vende vetëm disa hapa larg.

Dhomat janë të dekoruara në një stil minimal (por komod), me llambadarë të lyer me ngjyrë të bardhë dhe art të lezetshëm origjinal. Të gjitha dhomat vijnë me televizorë të mëdhenj dhe dyshekë të rehatshëm me jastëk, ndërsa dhomat e tyre më të mëdha kanë një tavolinë dhe karrige të lehtë. Gjithçka është e sapo rinovuar, dhe dushet e mbyllura me xham kanë presion të shkëlqyeshëm. Vendndodhja është gjithashtu e mrekullueshme pasi është në një rrugë të qetë dhe me gjethe afër Central Park dhe Museum Mile.

Rezervoni këtu!

4. Hotel Indigo

Pishinë në çati me horizontin e NYC në sfond në Hotel Indigo në NYCPishinë në çati me horizontin e NYC në sfond në Hotel Indigo në NYC
Ky hotel me katër yje është i përkushtuar për të mbështetur artin lokal të rrugës dhe artistët, dhe ju do të shihni shumë punë të tyre në të gjithë ndërtesën. Bari në çati, Mr. Purple, është i preferuari i vendasve për kokteje të bukura dhe gjatë fundjavave, zona kthehet në një klub luksoz. (Për shkak të kësaj, është një hotel 21+). Ka edhe një pishinë të nxehtë në çati gjithashtu.

Dhomat krenohen me dysheme druri, vepra arti të guximshme dhe dritare nga dyshemeja deri në tavan me pamje mbresëlënëse mbi qytet. Të gjitha dhomat përfshijnë gjithashtu makina Keurig, tavolina dhe një minibar (për të cilin ju merrni një kredit prej 20 USD). Banjat janë të mëdha, të shtruara bukur me pllaka dhe kanë koka dushi reshjesh. Ndërsa nuk ka mëngjes të servirur në vend, ju jeni vetëm disa hapa larg nga shumë restorante të shkëlqyera të hapura në çdo orë. Në përgjithësi, mendoj se ky hotel është vendi më i mirë për të qëndruar nëse doni të përjetoni jetën legjendare të natës në NYC.

Rezervoni këtu!

5. Standardi

Një dhomë hoteli me një jastëk në formën e buzëve në krevatin mbretëreshë të bardhë të freskët në hotelin The Standard në NYCNjë dhomë hoteli me një jastëk në formën e buzëve në krevatin mbretëreshë të bardhë të freskët në hotelin The Standard në NYC
Standardi është një nga hotelet më të mirë në qytet (mendoj se ky vend në East Side është edhe më i mirë se ai në distriktin Meatpacking). Bari shërben disa nga pijet më të mira në qytet dhe zakonisht është gjithmonë i mbushur me komplet në modë të NY. Ka një kafene ku mund të hani mëngjes edhe në mëngjes.

Dhomat e rinovuara së fundmi janë të mrekullueshme, të dekoruara në një dizajn minimal me ngjyra të ndezura dhe shumë dritë natyrale falë dritareve nga dyshemeja deri në tavan. Ata janë gjithashtu mjaft të mëdhenj, veçanërisht sipas standardeve të NYC. Të gjitha dhomat në këtë hotel me katër yje kanë krevate prej pelushi, jastëkë me gëzof, televizorë të mëdhenj me ekran të sheshtë, altoparlantë Bluetooth, rroba banjo komode, tavolina pune dhe minibare të pajisura. Banjat janë të bollshme, me dushe të shtruara me pllaka dhe tualetin e dizajnit organik. Do të keni gjithashtu akses falas në palestrën Crunch aty pranë (në rast se dëshironi të përdorni të gjitha ushqimet e shijshme nga bollëku i restoranteve aty pranë).

Rezervoni këtu!

6. Hotel Biblioteka

Lobi i Hotel Library në NYC, me një zonë ndenjëse të rrethuar nga raftet e librave nga dyshemeja deri në tavanLobi i Hotel Library në NYC, me një zonë ndenjëse të rrethuar nga raftet e librave nga dyshemeja deri në tavan
Gjithçka në këtë hotel me katër yje lidhet me librat. Secili nga dhjetë katet ka një temë të ndryshme, dhe të gjitha 60 dhomat kanë dhjetëra libra që përshtaten brenda asaj teme (hoteli ka një koleksion prej mbi 6000 librash!). Ka gjithashtu një sallë pritjeje të dhomës së leximit me tavolina pune, kënde komode për lexim ose shkrim dhe kafe, çaj, ushqime dhe pije 24/7.

Dhomat e miqve janë të një madhësie të mirë (për NYC) dhe kanë orendi të pasura prej druri në një dizajn të hijshëm, bashkëkohor, me shtrat prej pelushi, minibare, TV me ekran të sheshtë, tavolina dhe produkte luksoze për banjë. Ka gjithashtu mëngjes falas, një tarracë në çati me një bar që shërben pije me temë letrare dhe staf vërtet i dobishëm. Është një pushim i qetë nga një lagje ndryshe e zënë dhe e zhurmshme. Qëndroni këtu për një përvojë unike që është afër vendeve kryesore turistike si Times Square, Empire State Building dhe Grand Central Station.

Rezervoni këtu!

7. Sherry-Holandë

Tavanet e pasura të harkuara dhe të lyera të The Sherry-Netherland, një hotel luksoz në NYCTavanet e pasura të harkuara dhe të lyera të The Sherry-Netherland, një hotel luksoz në NYC
I vendosur në Fifth Avenue, pikërisht përballë Central Park, ky hotel i zbukuruar me pesë yje është vendosur në një ndërtesë mahnitëse Beaux-Arts. Lobi krenohet me tavane të harkuar, të lyer, llambadarë të bërë me porosi dhe ashensori madje ka një operator me doreza të bardha, vetëm për të nënvizuar se sa e pasur është kjo pronë. Restoranti italian i pronës shërben mëngjesin në mëngjes dhe ka gjithashtu një qendër fitnesi.

Dhomat e bollshme janë të dekoruara në mënyrë elegante, me tavolina sofër, art me shije në mure dhe banjo të mëdha mermeri. Të gjitha dhomat përfshijnë televizor me ekran të sheshtë, produkte luksoze për banjë, sode falas, ujë mineral dhe çokollata, si dhe shpërndarje gazetash ditore. Ky është vendi ku duhet të qëndroni nëse doni të shijoni një përvojë klasi dhe të përjetshme të hotelit në NYC.

Rezervoni këtu!

***

Qyteti i Nju Jorkut është një qytet masiv që ofron diçka për të gjithë. Me mijëra hotele për të zgjedhur nga këtu, ato që unë rekomandoj më lart janë vërtet të mira dhe do t’ju ndihmojnë të kurseni orë të tëra kërkimi. Zgjidhni një nga lista e mësipërme dhe keni një udhëtim të mrekullueshëm!

Merrni udhëzuesin e thelluar të buxhetit për qytetin e Nju Jorkut!

Merrni udhëzuesin e thelluar të buxhetit për qytetin e Nju Jorkut!Merrni udhëzuesin e thelluar të buxhetit për qytetin e Nju Jorkut!

Për më shumë këshilla të thella mbi NYC, shikoni udhëzuesin tim me 100+ faqe të shkruar për udhëtarët me kosto të ulët si ju! Ai heq pushin e gjetur në udhëzuesit e tjerë dhe merr direkt informacionin praktik që ju nevojitet për të udhëtuar në qytetin që nuk fle kurrë. Do të gjeni itinerare të sugjeruara, buxhete, mënyra për të kursyer para, gjëra për të parë dhe bërë brenda dhe jashtë rrugës, restorante joturistike, tregje, bare, këshilla sigurie dhe shumë më tepër! Kliko këtu për të mësuar më shumë dhe për të marrë kopjen tuaj sot.

Rezervoni udhëtimin tuaj në qytetin e Nju Jorkut: Këshilla dhe truket logjistike

Rezervoni fluturimin tuaj
Përdorni Skyscanner për të gjetur një fluturim të lirë. Ata janë motori im i preferuar i kërkimit, sepse ata kërkojnë faqe interneti dhe linja ajrore anembanë globit, kështu që ju gjithmonë e dini që asnjë gur nuk lihet pa lëvizur. Megjithatë, fillimisht filloni me Skyscanner sepse ata kanë shtrirjen më të madhe!

Rezervoni akomodimin tuaj
Ju mund të rezervoni hotelin tuaj me Hostelworld pasi ata kanë inventarin më të madh dhe ofertat më të mira. Nëse dëshironi të qëndroni diku tjetër përveç një hosteli, përdorni Booking.com pasi ata vazhdimisht kthejnë çmimet më të lira për bujtina dhe hotele të lira.

Nëse jeni duke kërkuar për më shumë vende buxhetore për të qëndruar, këtu është lista ime e plotë e bujtinave të mia të preferuara të qytetit. Për më tepër, nëse po pyesni se në cilën pjesë të qytetit të qëndroni, këtu është udhëzuesi im i lagjes për në NYC!

Mos harroni sigurimin e udhëtimit
Sigurimi i udhëtimit do t’ju mbrojë nga sëmundjet, lëndimet, vjedhjet dhe anulimet. Është një mbrojtje gjithëpërfshirëse në rast se ndonjë gjë shkon keq. Unë kurrë nuk shkoj në një udhëtim pa të pasi më është dashur ta përdor shumë herë në të kaluarën. Kompanitë e mia të preferuara që ofrojnë shërbimin dhe vlerën më të mirë janë:

Po kërkoni kompanitë më të mira për të kursyer para?
Shikoni timen faqe burimi për kompanitë më të mira për t’u përdorur kur udhëtoni. Unë listoj të gjitha ato që përdor për të kursyer para kur jam në rrugë. Ata do t’ju kursejnë para edhe kur të udhëtoni.

Keni nevojë për një udhëzues?
Nju Jorku ka disa turne vërtet interesante. Kompania ime e preferuar është Bëj shëtitje. Ata kanë udhërrëfyes ekspertë dhe mund t’ju çojnë në prapaskenë në atraksionet më të mira të qytetit. Ata janë kompania ime e udhëtimeve në këmbë!

Dëshironi më shumë informacion mbi NYC?
Sigurohuni që të vizitoni tonë udhëzues i fuqishëm i destinacionit në NYC për më shumë këshilla planifikimi.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles