7 mënyra se si zemërimi po ju shkatërron shëndetin

spot_img

Ndonjëherë zemërimi mund të jetë i mirë për ju, nëse trajtohet shpejt dhe shprehet në mënyrë të shëndetshme. Në fakt, zemërimi mund të ndihmojë disa njerëz mendoni më racionalisht. Megjithatë, episodet e pashëndetshme të zemërimit – kur e mbani atë për periudha të gjata kohore, e ktheni nga brenda ose shpërthejnë nga inati – mund të bëjnë kërdi në trupin tuaj. Nëse jeni të prirur për të humbur durimin, këtu janë shtatë arsye të rëndësishme për të qëndruar të qetë.

1. Një shpërthim zemërimi e vë zemrën tuaj në rrezik të madh. Më e dëmshme fizike është efekti i zemërimit në shëndetin tuaj kardiak. “Në dy orët pas një shpërthimi zemërimi, mundësia për të pasur një atak në zemër dyfishohet,” thotë Chris Aiken, MDnjë instruktor në psikiatrinë klinike në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit Wake Forest dhe drejtor i Qendrës së Trajtimit të humorit në Winston-Salem, Karolina e Veriut.

“Zemërimi i ndrydhur – ku e shpreh atë në mënyrë indirekte ose bën përpjekje të mëdha për ta kontrolluar, lidhet me sëmundjet e zemrës”, thotë Dr. Aiken. Në fakt, një studim zbuloi se njerëzit me prirje për zemërim si tipar personaliteti ishin dyfish më të rrezikuar nga sëmundje koronare sesa bashkëmoshatarët e tyre më pak të zemëruar.

Për të mbrojtur shenjën tuaj, identifikoni dhe trajtoni ndjenjat tuaja përpara se të humbni kontrollin. “Zemërimi konstruktiv – lloji kur ju flisni drejtpërdrejt me personin me të cilin jeni zemëruar dhe e trajtoni zhgënjimin në një mënyrë për zgjidhjen e problemeve – nuk lidhet me sëmundjet e zemrës”, dhe në fakt është një emocion shumë normal dhe i shëndetshëm, thotë Aiken. .

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,875FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles