7 këshilla për të trajtuar zbokthin menjëherë

Për disa arsye, skalpi ynë nuk duket se merr kurrë vëmendjen që meriton derisa diçka të shkojë keq. Merrni zbokthin, për shembull – që është shkaktuar nga një rritje e tepërt e majave – dhe kruajtjes dhe flakjes që shoqërohet me të. Sapo shfaqen këto simptoma, kjo është gjithçka që mund të mendojmë. Në fakt, sipas një sondazhi të fundit nga British Skin Foundation në lidhje me prodhuesin e shampove kundër zbokthit Head & Shoulders, një e treta e njerëzve shmangin situatat sociale për shkak të zbokthit të pakontrolluar.

Kevin Mancuso, drejtor kreativ global i flokëve të Nexxus New York Salon Care dhe trikolog i certifikuar (specialist në kujdesin e flokëve dhe kokës) ka disa këshilla praktike për të mbajtur flokët dhe kokën tuaj të shëndetshëm, në mënyrë që të ndiheni më të sigurt në çdo situatë.

Kaloni më shumë kohë duke larë shampo

Na vjen keq për të varurit nga bari që mund të kalojnë ditë pa larje, por nëse skalpi juaj ju çelin, gjëja e parë që dëshironi të bëni është të lani më shpesh për të eksfoluar luspat. Në raste të buta, gjeni një formulë që synon të mbajë një skalp të ekuilibruar duke i mbajtur gjithashtu flokët të pastër, si p.sh Shampo Clear Complete Care kundër zbokthit.

“Raste më të avancuara të zbokthit kanë nevojë Shampo zinku DHS“Ky formulim përmban një nivel më të lartë zinku, i cili funksionon mirë për të marrë nën kontroll problemin,” thotë Mancuso.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,582FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles