6 urdhra për marrjen e ushqimeve miqësore me diabetin

Kur mendojmë italisht, mendojmë pica!” thotë Shahzadi Devje, RD, CDE, i cili është në praktikë private në Toronto, Ontario. “Njerëzit me diabet shpesh largohen nga pica, të shqetësuar se një zgjedhje e tillë jo vetëm që do t’ua heqë sheqerin në gjak, por edhe se ajo është e ngarkuar me kalori, yndyrë dhe kripë. Këto janë vërtet shqetësime të vlefshme, por në të vërtetë varet nga korja dhe mbushjet e picës që zgjidhni.

Zgjidhni një picë me kore të hollë, varietetin e grurit të plotë me fibra më të larta kur është në dispozicion, dhe trajtojini vetes një zgjedhje shumë më të shëndetshme se një picë me një tigan të thellë ose një me kore të mbushur me djathë. “Fibrat ndihmojnë në ngadalësimin e rritjes së sheqerit në gjak, ndihmojnë në përmirësimin nivelet e kolesterolit, dhe ju mban të ndiheni më të ngopur për më gjatë”, thotë Devje. “Kur bëhet fjalë për zgjedhjen e shtesave, ngarkoni me perime të freskëta, të cilat janë të lehta në kalori dhe të pasura me vitamina dhe minerale.”

Nëse një vakt italian nuk duket i kompletuar pa një picë të mbushur me mish, shkoni për pulë pa lëkurë pa lëkurë në vend të peperonëve me natrium më të lartë, qofteve ose sallamit, të cilat përgjithësisht janë të mbushura me yndyrna të ngopura dhe janë më pak të shëndetshme për zemrën se shpendët. Më pas shoqëroheni me një sallatë Cezar me dressing anash. Përveç ofrimit të fibrave, perimet janë hidratuese, e cila mund të ndihmojë kundër natriumit në kore dhe djathë. Një gotë e madhe me ujë si pije juaj do të ndihmojë gjithashtu.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,585FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles