6 Efekte anësore befasuese të pilulës së kontrollit të lindjes

Shtimi i peshës, vjellja, ndjeshmëria e gjirit dhe ndryshimet e ciklit menstrual janë të gjitha efekte anësore të njohura të kontraceptivëve oralë, por të tjerët nuk janë aq të njohur botërisht. Në mënyrë të ngjashme, disa efekte anësore janë thjesht shqetësuese dhe largohen me kalimin e kohës, ndërsa disa mund të jenë shenja të kushteve shëndetësore serioze ose kërcënuese për jetën.

Për t’ju ndihmuar të dalloni atë që është thjesht e bezdisshme nga më e rënda, ne folëm me një pjesë të vogël të ekspertëve të shëndetit të grave, të cilët na thanë se cilat shenja duhet të kërkojmë dhe si t’i përgjigjemi gjashtë efekteve anësore të papritura të pilulës.

1. Infeksione maja irrituese, kruarje

Më e ulët nivelet e estrogjenit ndërsa në pilula mund të rrisë frekuencën e infeksioneve maja për gratë që kanë faktorë të tjerë rreziku. Dhe gratë që marrin pilula që kanë diabet të kontrolluar dobët, një dietë të lartë me sheqer ose alkool, ose një sistem të dobësuar imunitar gjithashtu mund të përjetojnë më shumë infeksionet e majave, thotë Alyssa Dweck, MD, një obstetër-gjinekologe në Mount Kisco, Nju Jork. Trajtimi me një krem ​​antimykotik vaginal pa recetë ose me një ilaç me recetë zakonisht shëron një infeksion maja. Por nëse problemi është kronik, thotë Dr. Dweck, mund të ndihmojë ndryshimi i metodave të kontrollit të lindjes.

2. Problemet e shikimit të shkaktuara nga syri i thatë

Ndryshimet hormonale nga marrja e pilulës mund të shkaktojnë simptoma të syrit të thatë që ndikojnë në shikim, thotë Beth Kneib, OD, drejtoresha e grupit të burimeve klinike në Shoqata Amerikane Optometrike. Shikoni menjëherë mjekun tuaj të syrit nëse keni sytë e thatë shoqëruar me rrjedhje ose një ndryshim në shikim, që mund të jetë më serioz, thotë ajo. “Disa infeksione të syve imitojnë simptomat e syrit të thatë dhe mund të çojnë në një problem më të madh,” shpjegon ajo. Nëse nuk keni simptoma të tjera, provoni pika syri të kripur pa recetë për lehtësim. Ndërsa rreziku është i vogël, përdorimi kronik i pilulës mund të gjithashtu shoqërohet me një rrezik të shtuar të këndit të hapur glaukomasipas hulumtimit të paraqitur në Akademia Amerikane e Oftalmologjisë në vitin 2013.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,586FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles