5 Kushtet shëndetësore të lidhura me migrenën

spot_img

Nëse jeni një nga më shumë se 39 milionë amerikanët që vuajnë nga migrena, sipas Fondacionit të Kërkimeve për Migrenë, tashmë e dini se këto dhimbje koke mund të shkaktojnë dhimbje, mjerim dhe mungesa nga puna. Por ju mund të mos e dini se një numër në rritje i kërkimeve sugjeron që të kesh migrenë mund të rrisë rrezikun e kushteve të tjera shëndetësore, duke përfshirë depresionin, ankthin dhe sëmundjet kardiovaskulare.

Në disa raste, trajtimi i migrenës mund të ndihmojë gjithashtu në zbutjen e disa prej simptomave të kushteve të tjera shëndetësore. Këtu janë pesë që zakonisht shkojnë krah për krah me migrenën.

1. Depresioni dhe ankthi

Kur bëhet fjalë për marrëdhëniet midis migrenës dhe sëmundjeve psikologjike si depresioni dhe ankthi, migrena është edhe pula edhe veza, thotë MaryAnn Mays, MDnjë neurolog dhe specialist për dhimbje koke në Qendrën për Neuro-Restaurimin në Klinikën Cleveland në Ohio.

“Është një marrëdhënie e dyanshme,” thotë Dr. Mays. “Njerëzit me sëmundje psikiatrike vuajnë më shumë migrenë, por nëse keni migrenë, cilësia e jetës suaj është më e ulët dhe kjo mund të çojë në depresion, dhe mund të shqetësoheni aq shumë për migrenën sa ju zhvilloni një çrregullim ankthi.” Rreth 40 për qind e njerëzve që përjetojnë migrenë gjithashtu kanë depresion, sipas Ankthi dhe Depresioni Shoqata e Amerikës. Rreth gjysma e njerëzve që vuajnë nga migrena gjithashtu merren me ankthin, sipas Fondacionit Amerikan të Migrenës (AMF), dhe migrena priret të rritet kur ankthi dhe simptomat e depresionit përkeqësohen.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,875FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles