5 gjërat që duhet të bëni në Vilnius

Sezoni i Krishtlindjeve është pothuajse në botë, dhe Vilniuskryeqyteti i Lituanisë, po zgjon me shpejtësi frymën e festave.

Nga admirimi i pemës së Krishtlindjes – e cila tenton të bëjë listat e pemëve më të bukura çdo vit – deri te pjesëmarrja në një vrapim festash, qyteti ka hartuar një program dimëror për shijen e të gjithëve.

Vilnius po përgatitet gjithashtu për ditëlindjen e tij madhështore të 700-të vitin e ardhshëm, prandaj, i gjithë sezoni i festave do të jetë i mbushur me gëzim dhe aventura para-përvjetore. Këtu janë pesë atraksionet kryesore që duhen parë për këtë Krishtlindje në Vilnius.

1. Pema e Krishtlindjeve e shquar. Pema e Krishtlindjes, e cila është zakonisht një instalim kompleks dhe jo një zbukurim tradicional, do të vendoset në Sheshin e Katedrales, pikërisht në zemër të qytetit. Në vitet e kaluara, banorët dhe vizitorët u trajtuan me interpretime mahnitëse të një peme të Krishtlindjes. Nga një krijim peme ngjyrë vjollce e mbushur me llamba 70 mijë, e votuar si më e bukura në Evropë në vitin 2017, tek një mbretëreshë e bujshme e shahut në 2019, çdo vit, pema e Krishtlindjes tejkalon pritshmëritë. Si një surprizë për banorët dhe mysafirët e qytetit, koncepti i instalimit të pemës mbetet sekret deri në ditën e ndriçimit të saj, e cila është planifikuar për në 26 nëntor të këtij viti.

2. Tregjet e Krishtlindjeve si përralla. Magjitë e festave do të vazhdojnë në tregjet e Krishtlindjeve të Vilnius. Të vendosura rreth pemës në sheshin e katedrales dhe sheshin Vincas Kudirka pranë rrugës kryesore të qytetit, tregjet do t’i ftojnë kalimtarët të jetojnë ëndrrat e tyre të kartolinave të festave: të provojnë delikatesë artizanale, të blejnë dhurata të bëra në vend, të marrin një filxhan çokollatë të nxehtë. ose verë dhe shkoni në aventura të tjera në qytet. Tregjet e Krishtlindjeve do të jenë të hapura nga 26 nëntori deri më 1 janar 2023.

3. Patinazh në oborrin e burgut shekullor. Ata që nuk mund t’i imagjinojnë pushimet pa patinazh do të mund të shijojnë këtë sport dimëror në Vilnius Ice Rink. Këtë sezon ai do të vendoset në një nga hapësirat urbane më unike të qytetit – oborrin e burgut të kthyer në qendër kulturore Burgu Lukiškės 2.0. Shesh patinazhi, i hapur nga 1 dhjetori deri më 28 shkurt 2023, do të bashkojë aktivitetin tipik të festave me një mjedis jo tradicional për të krijuar një aventurë alternative për Krishtlindje.

4. Sportet e Krishtlindjeve. Santa Clauses, kukudhët, zanat dhe renë që vrapojnë nëpër qytet do të thotë se Vilnius po pret vrapimin vjetor të Krishtlindjeve. Familjet, fëmijët, vendasit dhe të ftuarit do të kenë mundësinë të vishen, të vrapojnë nëpër qytetin e stolisur festivisht dhe të përshëndesin festat e ardhshme gjatë veprimtarisë së 47-të të vrapimit, e cila do të mbahet më 10 dhjetor.

5. Shijimi i shijeve të festave. Skena gastro në Vilnius lulëzon gjatë gjithë vitit, duke arritur nivelet kulmore gjatë sezonit të Krishtlindjeve. Një mori restorantesh të shijshme të ngrënies dhe kuzhinës tradicionale janë grumbulluar në një distancë në këmbë nga njëri-tjetri në të gjithë qytetin dhe magjepsin klientët me krijimet e denja për yjet e Michelin. Vilnius madje u prezantoi atyre yje të vërtetë në qiellin e dimrit që nxjerrin në pah kontributin e kuzhinierëve të talentuar në krijimin e një ekosistemi gastronomik të nivelit të lartë.

Foto nga Go Vilnius

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,587FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles