Home Shëndeti 4 arsyet pse njerëzit e famshëm kanë lëkurë të përsosur (Alarmi spoiler:...

4 arsyet pse njerëzit e famshëm kanë lëkurë të përsosur (Alarmi spoiler: Ata nuk kanë lindur me të)

0

Me çmimet Oscar afër qoshes, A-listers janë duke zgjedhur fustanet e tyre, duke punuar në fjalimet e tyre të pranimit – dhe duke u siguruar që lëkura e tyre të duket absolutisht e përsosur për natën më të madhe të vitit në Hollywood.

Të preferuarat e tapetit të kuq duke përfshirë Penelope Cruz, Scarlett Johansson dhe Megan Fox mbështeten te Harold Lancer, MD, një dermatolog i Beverly Hills dhe autor i Më i rinjë udhëzues për zbulimet kundër plakjes, për të përsosur ngjyrën e tyre gjatë gjithë vitit – dhe veçanërisht për ngjarjet si Oscars.

Këtu, Lancer, i cili trajtoi 42 të famshëm përpara Golden Globes të këtij viti, zbulon katër mënyra se si i bën gati fytyrat më të njohura për pamjet e tyre nga afër, plus këshilla se çfarë mund të bëni për të pasur një lëkurë më të mirë në shtëpi.

Lancer’s Red Carpet Facial thjesht mund të jetë përgjegjës për shkëlqimin e aktores suaj të preferuar.

“Gjatë sezonit të çmimeve, sapo të shpallet një nominim, të famshëm mund ta bëjnë këtë çdo javë, për rreth katër deri në gjashtë javë përpara programit,” thotë Lancer. “Në jetën normale, ata mund ta bëjnë këtë një herë në muaj.”

Dhe nuk kufizohet vetëm në fytyrë – ata gjithashtu marrin trajtimin në qafë, gjoks, shpatulla, krahë dhe duar në mënyrë që të mund të ndezin lëkurën e lëmuar dhe pa njolla në dekolte të thella ndërsa bisedojnë me Giulana Rancic dhe Ryan Seacrest.

LIDHUR: Dermatologët e famshëm zbulojnë sekretet e kujdesit për lëkurën

Fytyra, e cila zgjat rreth një orë, fillon me një mikro-lustrues që përmban kungull dhe shegë ekstrakte për të ndihmuar në largimin e qelizave të vdekura të lëkurës dhe algave kafe të detit për të rritur prodhimin e kolagjenit. Pas shpëlarjes, aplikohet një serum i qelizave staminale të bimëve detare, i ndjekur nga një vaj trëndafili dhe oksigjeni, dhe më pas drita e kuqe e frekuencës LED.

Nëse dëshironi lëkurë më të shndritshme dhe me pamje më të re, nuk keni pse të shpenzoni për fytyrën javore super të kushtueshme. Kërkoni produkte për kujdesin e lëkurës që përmbajnë një përzierje të anti-plakëve të fuqishëm të mëposhtëm, thotë Lancer: vitaminë Cacid glikolik, acid hialuronik, peptide, dhe retinol.

Me shfaqjen e definicionit të lartë, çdo gjë nga shkëlqimet në një fustan të stilistit deri te madhësia e poreve është bërë shumë më e dukshme. Kjo është arsyeja pse shumë yje zgjedhin trajtimet me lazer përpara një ngjarje televizive si Oscars.

“Ka shumë trajtime me lazer që kryhen që janë të dizajnuara për të qetësuar inflamacionin, madje për të hequr ngjyrën dhe [decrease] Madhësia e tepërt e enëve të gjakut dhe madhësia e poreve duke përdorur spektër të ndryshëm drite për të qetësuar përbërësin ofendues të ngjyrës së lëkurës,” shpjegon Lancer.

Një lazer që është i popullarizuar nga të famshëm gjatë sezonit të çmimeve është teknologjia autofluoreshente. “AFT është e zakonshme dhe nganjëherë përdoret si një goditje parandaluese sepse dikush do ta dijë nga përvoja se stresi fizik dhe emocional do të shkaktojë një shpërthim,” thotë ai.

Lancer nuk është vetëm përgjegjës për përsosjen e lëkurës së pacientëve të famshëm nga jashtë – ai i këshillon ata çfarë të hani për një lëkurë më të mirëgjithashtu.

Ndërsa mund të mos jeni në gjendje të përballoni trajtime të shtrenjta të lëkurës, këtu janë dy ndryshime të lehta që mund të bëni në dietën tuaj për të parë ndryshime pothuajse të menjëhershme në lëkurën tuaj:

  • Ndaloni së ngrëni kripë. “Kur ka një ngjarje të veçantë që vjen, unë u them pacientëve që të ndalojnë marrjen e tepërt të kripës sa më shpejt të jetë e mundur,” thotë Lancer, i cili u thotë atyre të shmangin ngrënien e ushqimeve që natyrisht kanë shumë kripë si sushi dhe të kërkojnë që ushqimet e tyre në restorant të bëhen pa kripë. . “Do të shkaktojë ënjtje të indeve dhe nuk është lajkatare.”
  • Reduktoni marrjen e karbohidrateve. “Unë u them pacientëve të mi që të mos kalojnë 20 për qind të kalorive të tyre në asnjë formë karbohidrate,” ai thote. “Ajo bën që indet të dehidratohen dhe të kryhen.”

Exit mobile version