37 përqind e të rriturve amerikanë hanë ushqim të shpejtë çdo ditë: Raporti i CDC

Edhe pse ushqimi i shpejtë është i ulët në lëndë ushqyese dhe i lartë në kalori, një raport i ri sugjeron se më shumë se një e treta e amerikanëve i arrijnë këto kafshime të shpejta çdo ditë. Të dhënatnga Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), në linjë me epidemitë në rritje të obeziteti dhe diabeti i tipit 2 në Shtetet e Bashkuara, si dhe me tendencat e raportuara së fundmi për të ushqyerit e ushqimit të shpejtë tek të rinjtë.

“Në vitin 2015, ne e gjetëm atë 34 për qind e të rinjve hanë ushqim të shpejtë çdo ditë, kështu që ne parashikuam numra të ngjashëm për të rriturit,” thotë një nga autorët e studimit, Cheryl Fryar, një statisticiane shëndetësore në Qendrën Kombëtare për Statistikat Shëndetësore në Uashington, DC. Në raportin aktual, Fryar dhe ekipi i saj zbuluan se 37 përqind e të rriturve amerikanë hanë ushqim të shpejtë çdo ditë, me të rriturit zezakë që hanë ushqim të shpejtë (rreth 42 përqind), të ndjekur nga të rriturit e bardhë (rreth 38 përqind), të rriturit hispanikë (rreth 36). për qind), dhe të rriturit aziatikë (rreth 31 për qind).

Studiuesit shikuan të dhënat 2013-2016 nga Anketa Kombëtare e Ekzaminimit të Shëndetit dhe Ushqimit (NHANES), e cila u kërkoi pjesëmarrësve të kujtonin ushqimin dhe burimin e ushqimit që hëngrën në 24 orët e fundit. Ata i përcaktuan ato burime si “ushqim i shpejtë i restorantit/pica”.

Në raport, jo vetëm që studiuesit matën se sa shpesh të rriturit amerikanë hanin ushqim të shpejtë, ata gjithashtu identifikuan tendenca të caktuara bazuar në të ardhurat dhe seksin.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,582FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles